Watykan – oblat kardynałem

This is a custom heading element.

9 października 2016

Papież Franciszek zapowiedział dzisiaj po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, kończącej Mszę św. sprawowaną z okazji Jubileuszu Maryjnego, że w sobotę 19 listopada odbędzie się konsystorz, podczas którego zostanie ustanowionych 13 kardynałów elektorów, którzy mają prawo wybierać papieża podczas przyszłego konklawe oraz 4 kardynałów nieelektorów. Nowi purpuraci pochodzą z 11 krajów i pięciu kontynentów. Wśród nich jest oblat – abp Sebastian Koto Khoarai z Lesotho.

Papież powiedział, że w przeddzień zamknięcia Drzwi Świętych Miłosierdzia odbędzie się konsystorz, na którym kreuje 13 nowych kardynałów z pięciu kontynentów. „Ich pochodzenie z jedenastu narodów wyraża powszechność Kościoła, który głosi i świadczy o Dobrej Nowinie Miłosierdzia Bożego w każdym zakątku ziemi” – powiedział Franciszek zaznaczając, że włączenie nowych kardynałów do diecezji Rzymu pokazuje również nierozerwalną więź łączącą Stolicę Piotrową i Kościoły partykularne rozsiane po całym świecie.

Zapowiedział też, że w niedzielę 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, na zakończenie Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia będzie koncelebrował Mszę św. z nowymi kardynałami, Kolegium Kardynalskim, arcybiskupami, biskupami i kapłanami. Przyszli kardynałowie-elektorzy pochodzą z Włoch, Republiki Środkowoafrykańskiej, Hiszpanii, Brazylii, USA, Bangaldeszu, Wenezueli, Belgii, Wyspy Mauritius, Meksyku, Papui Nowej Gwinei. Kardynałowie nieelektorzy pochodzą z Malezji, Włoch, Lesotho i Albanii. Kontynentalnie, 5 kardynałów-nominatów reprezentuje Europę, 6 – obie Ameryki, 3 – Afrykę, 2 – Azję i jeden Oceanię. Po raz pierwszy swych przedstawicieli w Kolegium Kardynalskim będą miały Bangladesz, Lesoto, Malezja i Papua Nowa Gwinea.

O. Sebastian Koto Khoarai OMI jest emerytowanym arcybiskupem, ordynariuszem Mohale’s Hoek w Lesotho, gdzie swoją pracę duszpasterską oblaci prowadzą od roku 1862 r. Arcybiskup Khoarari OMI urodził się w Koaling, w diecezji Leribe, 11 września 1929 roku. Wstąpił do Oblatów Maryi Niepokalanej w 1947 r. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1956 r. 10 listopada 1977 r. został mianowany biskupem Mohale’s Hoek. Sakrę przyjął 2 kwietnia 1978 r.. W maju 2006 r. złożył rezygnację z pełnionych obowiązków w związku z ukończeniem przewidzianego prawem wieku, ale był administratorem apostolskim tej diecezji do lutego 2014 roku. Od 1982 do 1987 r. był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Lesotho. Jest pierwszym kardynałem Lesotho. Znany jest ze swojej posługi na rzecz pokoju, braku wykluczenia i formacji duchowieństwa.

MW OMI/KAI/Poznań