Misyjne Drogi – wystartował portal misyjne.pl

This is a custom heading element.

23 października 2016

W niedzielę, w Światowy Dzień Misyjny, rozpoczął działalność chrześcijański portal misyjne.pl. Zamierzeniem serwisu jest przekazywanie informacji o misjach, uchodźcach i prześladowaniach chrześcijan, a także zbudowanie społeczności ludzi chcących się zaangażować misyjnie.

Redaktor naczelny misyjne.pl o. Marcin Wrzos powiedział, że do tej pory w sieci brakowało serwisu, który w tym stopniu zajmowałby się tematami misji i pracy misjonarzy, sprawami uchodźców i problemów chrześcijan na świecie.

Misyjne.pl to portal, który łączy ludzi z misją. To platforma, na której znajdą się obok informacji z życia społecznego, aktualne wiadomości z krajów misyjnych, z życia uchodźców i prześladowanych chrześcijan. To miejsce, gdzie poznamy pracę misjonarzy z bliska. Spojrzymy na konflikt w Syrii oczami siostry zakonnej mieszkającej w Aleppo, zwiedzimy zakamarki boliwijskiego miasta Cochamba i zobaczymy jak w Etiopii świętuje się Nowy Rok. Przeczytamy też o kursie walut, pogodzie, czy jak pomagać. Dzięki relacjom misjonarzy poznamy realia życia w Kamerunie, Maroku, Peru, Paragwaju, Mongolii i Turkmenistanie. – Razem ze stowarzyszeniem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” podjęliśmy odważne wyzwanie. Tworzymy w sieci miejsce, które ma budować społeczność ludzi zainteresowanych tematem misji, choć nie tylko – mówi redaktor prowadzący Michał Józwiak.

– Portal jest naszą odpowiedzią na apel papieża Franciszka. Wstajemy z wygodnej kanapy i chcemy ewangelizować kolejny, ósmy kontynent, którym jest Internet. Jako redakcja zamierzamy być misjonarzami tej wirtualnej, ale ważnej przestrzeni. Nasz serwis nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób wierzących – dodaje Marcin Wrzos OMI.

Portal to także przestrzeń rozrywki. Odnajdziemy w nim czytelnię z unikatowymi książkami i czasopismami misyjnymi. W zakładce „Smaki misji” skosztujemy egzotycznej kuchni, a w „Przerwie” rozwiążemy quiz. Misyjne.pl to również miejsce, gdzie w sposób duchowy i materialny wspieramy misjonarzy. Można dołączyć do akcji „Misjonarz na Post”, „Misja Szkoła” i dowiedzieć się w jaki sposób zorganizować wyjazd na wolontariat misyjny. Pisze dla portalu wielu publicystów z kraju i zagranicy.

 „Naszym atutem będą bezpośrednie informacje z tych najgorętszych miejsc świata. Dzięki relacjom misjonarzy poznamy realia życia w Kamerunie, Maroku, Peru, Paragwaju, Mongolii czy Turkmenistanie. Konflikt w Syrii pokażemy tak, jak widzi go siostra zakonna mieszkająca w Aleppo” – powiedział o. Marcin. Redakcję stanowi młody zespół 11 osób ,o średniej wieku poniżej 30 lat. Serwis ma też ok. stałych 30 współpracowników.

Obchodzony w niedzielę Światowy Dzień Misyjny służy wsparciu młodych Kościołów na terenach misyjnych; jego celem jest też budzenie świadomości misyjnej i odpowiedzialności za misyjne dzieło Kościoła. Obecnie w 97 krajach na świecie pracuje 2007 polskich misjonarzy i misjonarek. Najwięcej w Afryce i na Madagaskarze (880), w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (784), w Azji (327), w Oceanii (67) oraz Ameryce Północnej (19).  Światowy Dzień Misyjny ustanowił papież Pius XI w 1926 r. na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Bp Jezy Mazur SVD przewodniczący Komisja ds. Misji EP ma nadzieję, że dzięki jego funkcjonowaniu wzrośnie świadomość misyjna w Kościele i nie tylko w nim.

MW OMI/Poznań