Watykan – 17 nowych kardynałów

This is a custom heading element.

22 listopada 2016

W sobotę 19 listopada odbył się konsystorz, podczas którego zostało ustanowionych 13 kardynałów elektorów, którzy będą mieli prawo wyboru papieża podczas przyszłego konklawe oraz 4 kardynałów nieelektorów. Wśród nich jest oblat – kard. Sebastian Koto Khoarai z Lesotho.

Ojciec Sebastian Koto Khoarai OMI jest emerytowanym arcybiskupem, ordynariuszem Mohale’s Hoek w Lesotho, gdzie swoją pracę duszpasterską oblaci prowadzą od roku 1862 r. Arcybiskup Khoarari OMI urodził się w Koaling, w diecezji Leribe, 11 września 1929 roku. Wstąpił do Oblatów Maryi Niepokalanej w 1947 r. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1956 r. 10 listopada 1977 r. został mianowany biskupem Mohale’s Hoek. Sakrę przyjął 2 kwietnia 1978 r. W maju 2006 r. złożył rezygnację z pełnionych obowiązków w związku z ukończeniem przewidzianego prawem wieku, ale był administratorem apostolskim tej diecezji do lutego 2014 r. Od 1982 do 1987 r. był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Lesotho. Jest pierwszym kardynałem Lesotho. Znany jest ze swojej posługi na rzecz pokoju, braku wykluczenia i formacji duchowieństwa. Insygniów nowej godności nie odebrał w Watykanie  ze względu na wiek i stan zdrowia. Wręczył mu je nuncjusz w Lesotho abp Peter Bryan Wells. Z racji ukończenia 80. roku życia przed kreacją, nie ma uprawnień elektorskich.

W niedzielę 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, na zakończenie Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia papież koncelebrował Mszę św. z nowymi kardynałami, Kolegium Kardynalskim, arcybiskupami, biskupami i kapłanami. Kardynałowie-elektorzy pochodzą z Włoch, Republiki Środkowoafrykańskiej, Hiszpanii, Brazylii, USA, Bangaldeszu, Wenezueli, Belgii, Wyspy Mauritius, Meksyku i Papui Nowej Gwinei. Kardynałowie nieelektorzy pochodzą z Malezji, Włoch, Lesotho i Albanii. Kontynentalnie, 5 kardynałów-nominatów reprezentuje Europę, 6 – obie Ameryki, 3 – Afrykę, 2 – Azję i jeden Oceanię. Po raz pierwszy swych przedstawicieli w Kolegium Kardynalskim będą miały Bangladesz, Lesoto, Malezja i Papua Nowa Gwinea.

MW OMI/KAI/Poznań