Kamerun – 25-lecie sakry biskupiej

This is a custom heading element.

27 listopada 2016

20 listopada 2016 r. w diecezji Yokadouma w Kamerunie odbyły się obchody jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej o. Eugeniusza Jureczki OMI połączone z jubileuszem diecezji. W uroczystościach licznie wzięli udział diecezjanie, kameruński episkopat, a także oblaci z Polski.

Ojciec Eugeniusz Jureczko urodził się 25 grudnia 1939 r. w Radzionkowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka. 20 maja 1991 r. został mianowany biskupem-ordynariuszem nowopowstałej diecezji Yokadouma w Kamerunie, konsekrowany 8 września 1991 r. Pracuje w Kamerunie już ponad 40 lat.

Bp Jureczko podkreśla znaczenie pracy wśród najuboższych. Za ewangelizacją musi iść także realna pomoc, która zapewni spełnienie podstawowych potrzeb. – Nasza praca, jak każdego misjonarza, idzie w dwóch kierunkach. Z jednej strony jest praca typowo ewangelizacyjna, a z drugiej – praca socjalna, żeby ludziom pomóc, bo to biedny kraj. Wybudowałem już parę szkół podstawowych, przedszkoli, jeden szpital mający lekarza oraz pięć ośrodków zdrowia. W Yokadouma jest 10 szczepów, ale Pigmeje są najliczniejsi. Tylko dla nich stworzyliśmy 27 małych szkół, żeby ich najpierw przygotować do normalnej szkoły – mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim bp Eugeniusz Jureczko.

Kościół w Afryce jest coraz silniejszy. W przeciwieństwie do Europy nie możemy mówić o kryzysie powołań. – Jeśli chodzi o powołania kapłańskie i zakonne, to sytuacja przedstawia się dobrze. Aktualnie mam 14 kleryków w seminarium. Jest też dużo kandydatek na siostry zakonne. Obecnie większość kapłanów to Afrykańczycy. Tak samo, jeśli chodzi o siostry: dwie trzecie spośród 45 sióstr to Afrykanki. Prowadzą one szkoły, ośrodki zdrowia oraz szpital. Muszę przyznać, że są kompetentne pod każdym względem. Jeden ksiądz jest na studiach w Rzymie, doktoryzuje się z prawa kanonicznego. Zatem przed lokalnym Kościołem jest przyszłość. Ludzie się do Kościoła garną. Ponieważ księża wszędzie nie docierają, ich posługę wspiera 65 katechetów. Oni są jakby przedłużeniem naszych rąk, a większość z nich to ludzie ofiarni – dodaje bp Jureczko.

W Niedzielę Misyjną w 2011 r. bp Jureczko przewodniczył modlitwom w intencji misji na Świętym Krzyżu w ramach Regionalnego Zjazdu Przyjaciół Misji Oblackich. Dziękował wówczas za duchowe wspieranie misjonarzy. – Modlitwy pomagają nam misjonarzom trwać w pracy misyjnej, szczególnie wtedy, gdy nie widzimy owoców naszej posługi. Od samego początku, kiedy stanąłem na kameruńskiej ziemi odczuwam szczególnie pomoc moich rodaków z Polski, pomoc modlitewną i materialną – podkreślił biskup misjonarz.

Diecezja Yokadouma znajduje się na wielkim, pokrytym tropikalną puszczą terenie o wielkości Belgii, gdzie wśród żyjących 120 tys. mieszkańców jest ok. 30 tys. katolików i ponad 1,5 tys. katechumenów. Pracuje tam około 20 kapłanów. W 1997 r. doszło do scalenia polskich, francuskich i kameruńskich oblatów w samodzielną Prowincję Kameruńską, w której obecnie pracuje 8 oblatów pochodzących z Polski (7 ojców i 1 brat).

RV/MJ Poznań