
Święty Krzyż – liczni pielgrzymi uczestniczyli w Pasterce
This is a custom heading element.
Liczni wierni – w tym pielgrzymi z zagranicy, Polski, parlamentarzyści, a także przyjaciele i dobrodzieje oblatów – uczestniczyli w Mszy św. pasterskiej w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.
Eucharystii o północy przewodniczył o. Zygfryd Wiecha OMI, superior świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W homilii przypomniał o wielkiej tajemnicy Bożej miłości, która najpełniej objawiła się w Chrystusie, który stał się jednym z nas, był do nas podobny we wszystkim oprócz grzechu.
– Jak dzisiaj we współczesnym świecie dotrzeć do ludzi z anielskim orędziem, dobrą nowiną? Pasterze polskiego Kościoła w nowym roku liturgicznym, który rozpoczęliśmy w pierwszą niedzielę adwentu, zapraszają nas, abyśmy wszyscy bez wyjątku stali się głosicielami tej prawdy, zachęcają nas – idźcie i głoście! Ale jak? Siostry i bracia nie używajmy języka władców i polityków, nie korzystajmy z mądrości filozofów, nawet nie pomogą nam rozważanie mądrych teologów – wskazał superior.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że jedynie to co jest sercem, sednem Bożego orędzia, to język miłości, który otwiera ludzkie serca na przyjęcie dobrej nowiny o narodzeniu Mesjasza.
– Tej miłości doświadczyliśmy we wspólnocie rodzinnej, przy stole wigilijnym z opłatkiem w ręku. Ten język serca rozumiemy i tu, przy stole eucharystycznym, we wspólnocie świętokrzyskiej, gdzie opłatkiem jest hostia konsekrowana – Chrystusa Pan – podkreślił przełożony oblatów.
Kaznodzieja wskazał na to, że dobra nowina o Emmanuelu, o Bogu rozbrzmiewa w Betlejem – w historycznym miejscu narodzin Zbawiciela, ale także w każdym zakątku świata tam gdzie są obecni świadkowie tej Miłości Wcielonej, ci, którzy idą i głoszą.
– To między innymi nasi współbracia oblaci są obecni wśród Eskimosów, na Syberii, w Kamerunie, Australii czy Chinach. Ta prawda o Miłości Wcielonej rozbrzmiewa także i tutaj w naszym świętokrzyskim Betlejem – na świętej górze, na Świętym Krzyżu! – mówił świętokrzyski opat.
Zdaniem superiora, pielgrzymi przybyli tutaj, w tę cichą noc, świętą noc, aby usłyszeć orędzie miłości, orędzie pokoju, które pomaga przezwyciężyć lęk, strach.
– Stąd chcemy zejść w naszą codzienność by przemieniać świat. Słowami, gestami, stylem chrześcijańskiego życia, namaszczeni Duchem Świętym, chcemy wypełnić swoją misję głoszenia Słowa, które stało się Ciałem – podkreślił o. Zygfryd Wiecha OMI.
Przed Pasterką wystawione były jasełka przygotowane przez nowicjuszy ze świętokrzyskiego klasztoru, którzy przybliżyli tajemnicę przyjścia na świat Boga-Człowieka. Podziwiano kunszt aktorski najmłodszych oblatów, którzy grali swoje role z dużą swobodą.
Przed rozpoczęciem Eucharystii rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu artystów z Filharmonii Świętokrzyskiej. Zostało także odczytane Martyrologium Romanum.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
KAI
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
9 maja 2025