Święty Krzyż – liczni pielgrzymi uczestniczyli w Pasterce

This is a custom heading element.

25 grudnia 2016

Liczni wierni – w tym pielgrzymi z zagranicy, Polski, parlamentarzyści, a także przyjaciele i dobrodzieje oblatów – uczestniczyli w Mszy św. pasterskiej w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Eucharystii o północy przewodniczył o. Zygfryd Wiecha OMI, superior świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W homilii przypomniał o wielkiej tajemnicy Bożej miłości, która najpełniej objawiła się w Chrystusie, który stał się jednym z nas, był do nas podobny we wszystkim oprócz grzechu.

– Jak dzisiaj we współczesnym świecie dotrzeć do ludzi z anielskim orędziem, dobrą nowiną? Pasterze polskiego Kościoła w nowym roku liturgicznym, który rozpoczęliśmy w pierwszą niedzielę adwentu, zapraszają nas, abyśmy wszyscy bez wyjątku stali się głosicielami tej prawdy, zachęcają nas – idźcie i głoście! Ale jak? Siostry i bracia nie używajmy języka władców i polityków, nie korzystajmy z mądrości filozofów, nawet nie pomogą nam rozważanie mądrych teologów – wskazał superior.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że jedynie to co jest sercem, sednem Bożego orędzia, to język miłości, który otwiera ludzkie serca na przyjęcie dobrej nowiny o narodzeniu Mesjasza.

– Tej miłości doświadczyliśmy we wspólnocie rodzinnej, przy stole wigilijnym z opłatkiem w ręku. Ten język serca rozumiemy i tu, przy stole eucharystycznym, we wspólnocie świętokrzyskiej, gdzie opłatkiem jest hostia konsekrowana – Chrystusa Pan – podkreślił przełożony oblatów.

Kaznodzieja wskazał na to, że dobra nowina o Emmanuelu, o Bogu rozbrzmiewa w Betlejem – w historycznym miejscu narodzin Zbawiciela, ale także w każdym zakątku świata tam gdzie są obecni świadkowie tej Miłości Wcielonej, ci, którzy idą i głoszą.

– To między innymi nasi współbracia oblaci są obecni wśród Eskimosów, na Syberii, w Kamerunie, Australii czy Chinach. Ta prawda o Miłości Wcielonej rozbrzmiewa także i tutaj w naszym świętokrzyskim Betlejem – na świętej górze, na Świętym Krzyżu! – mówił świętokrzyski opat.

Zdaniem superiora, pielgrzymi przybyli tutaj, w tę cichą noc, świętą noc, aby usłyszeć orędzie miłości, orędzie pokoju, które pomaga przezwyciężyć lęk, strach.

– Stąd chcemy zejść w naszą codzienność by przemieniać świat. Słowami, gestami, stylem chrześcijańskiego życia, namaszczeni Duchem Świętym, chcemy wypełnić swoją misję głoszenia Słowa, które stało się Ciałem – podkreślił o. Zygfryd Wiecha OMI.

Przed Pasterką wystawione były jasełka przygotowane przez nowicjuszy ze świętokrzyskiego klasztoru, którzy przybliżyli tajemnicę przyjścia na świat Boga-Człowieka. Podziwiano kunszt aktorski najmłodszych oblatów, którzy grali swoje role z dużą swobodą.

Przed rozpoczęciem Eucharystii rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu artystów z Filharmonii Świętokrzyskiej. Zostało także odczytane Martyrologium Romanum.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

KAI