Laos – Kościół świętuje beatyfikację męczenników

This is a custom heading element.

11 stycznia 2017

W niedzielę 11 grudnia 2016 r. oblacki kardynał Orlando Quevedo z Filipin, jako wysłannik papieża Franciszka, przewodniczył beatyfikacji 17 męczenników laotańskich w stolicy Laosu Vientian. To ofiary laotańskiej partyzantki komunistycznej Pathet Lao.

Przed południem w trzecią niedzielę Adwentu w Laosie została odprawiona tylko jedna Msza św. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, prokatedra i jedyne miejsce kultu w Wientian, okazał się zbyt mały. Przybywający ze wszystkich stron wierni zaczęli wypełniać świątynię mogącą pomieścić zaledwie około 400 osób. Zapełniły się także przestrzenie wokół kościoła – wielki plac szkolny i pobliskie ulice. Ustawiono ogromne plandeki, aby umożliwić tłumom schronienie się przed żarem słońca. Symboliczne podarki – kwiaty, obrazki i medaliki z wizerunkami męczenników otrzymywali wszyscy pielgrzymi. Uroczystość zapoczątkowała tradycyjna ludowa procesja ku czci Chrystusa Króla, która przeszła ulicami w pobliżu katedry.

Kościół katolicki Laosu jest bardzo mały. Należy do niego zaledwie czterech biskupów, 21 księży, jeden diakon, kilkadziesiąt zakonnic i niespełna 50 tys. osób świeckich. Kościół Laosu jest wspierany przez garstkę księży z Wietnamu oraz Tajlandii. Uroczystość beatyfikacji była czymś wyjątkowym i niebywałym dla tego małego kraju i całkiem młodego Kościoła.

Do przewodniczenia ceremonii beatyfikacji papież Franciszek delegował kardynała Orlando Quevedo OMI, arcybiskupa Mindanao na Filipinach. Koncelebrowało z nim 15 innych biskupów – z Laosu, Kambodży, Tajlandii i Wietnamu – superiorzy generalni Stowarzyszenia Misji Paryskich, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i z Instytutu Voluntas Dei oraz ponad 150 księży, głównie przybyłych z Wietnamu i Tajlandii. Przedstawicieli krajów zachodnich było niewielu. Wiernych było ponad 6 tys., co przekroczyło najbardziej optymistyczne przewidywania, bo spodziewano się najwyżej 3–4 tys. uczestników.

W kościele, w pierwszych rzędach zasiedli przedstawiciele władz państwowych i delegaci religii uznawanych w Laosie, wśród nich protestanci i muzułmanie. Obecni byli również ambasadorowie Francji i Niemiec oraz kilku innych dyplomatów. Byli także krewni i bliscy kilku męczenników z dalekich regionów Laosu oraz z Francji. Wśród nich bp Tito Banchong, bratanek katechety Thoi Xyooj; bp Louis-Marie Ling, jedyny ocalały z zamachu, w którym zginął jego kuzyn katecheta Luc Sy, o. Yvon L’Hénoret, misjonarz w Laosie i kuzyn Wincentego L’Hénoreta, siostrzenice ojców Noëla Tenauda i Marcela Denisa ze Stowarzyszenia Misji Paryskich.

Kardynał Orlando Quevedo odczytał list apostolski papieża Franciszka ogłaszający błogosławionymi 17 męczenników i ustanawiający ich święto na dzień 16 grudnia. Ten krótki tekst uwypukla wierność tych heroicznych świadków Chrystusa aż po cenę życia. W homilii delegat papieża długo mówił o życiu i śmierci ojca Józefa Tiên. Nuncjusz apostolski Paul Tschang In-Nam wyraził nadzieję, że cały naród Laosu będzie mógł wzrastać w jedności pomimo różnic religijnych.

o. Roland Jacques OMI
wicepostulator
Wientian, 11 grudnia 2016 r.