Święty Krzyż – wyjątkowy koncert na Trzech Króli

This is a custom heading element.

16 stycznia 2017

W uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli w świętokrzyskiej bazylice mniejszej miał miejsce wyjątkowy i podniosły koncert kolęd i pastorałek. Organizatorami świątecznego kolędowania był Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, Wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz oraz Wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża.

Koncert rozpoczął się o godzinie 16.00. Usłyszeliśmy nie tylko tradycyjne kolędy, ale także pastorałki w wykonaniu zespołów ludowych i solistów pochodzących z gmin Nowa Słupia i Bieliny. I tak gmina Nowa Słupia była reprezentowana przez Chełmowianki, Modrzewianki i Zespół Trele Morele Rock Band natomiast gmina Bieliny przez Zespół Echo Łysicy, Zespół Solfa i solistów Julię Brożyna, Zuzię Bera. Obecny był także Zespół Obrzędowy Kowalanki z gminy Sitkówka-Nowiny oraz Orkiestrę Dętą z GOK z Dobrzenia Wielkiego (woj. opolskie). Świąteczny koncert poprowadzili pani Anna Łubek – Dyrektor Centrum Tradycji, Kultury i Turystyki Gór Świętokrzyskich w Bielinach oraz Pan Piotr Sepioło – Dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Po koncercie wykonawcy i wszyscy obecni zostali zaproszeni na wspólną agapę – słodki poczęstunek. Była uczta duchowa więc nie zabrakło i tej dla ciała – gospodarze rozdali blisko 500 pysznych pączków.

Świętowanie w gronie rodzinnym, jakie miało miejsce w czasie Wigilii i dni świątecznych,  dzięki zorganizowanemu koncertowi zostało przedłużone przez modlitwę i wspólne kolędowanie w świętokrzyskiej bazylice.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

OMI/Święty Krzyż