Nowi radni prowincjalni

This is a custom heading element.

6 lutego 2017

17 stycznia 2017 r., Superior Generalny o. Louis Lougen mianował o. Pawła Zająca Prowincjałem polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na pierwsze trzylecie. Dzisiaj o. Prowincjał-Nominat podał nazwiska nowych radnych prowincjalnych. 

Oto lista radnych prowincjalnych w kolejności mianowania:

1 – o. Józef Wcisło

2 – o. Jerzy Ditrich

3 – o. Marian Puchała

4 – o. Tomasz Maniura

5 – br. Rafał Dąbkowski

6 – o. Łukasz Krauze

Promulgacja dekretu inaugurująca nową kadencję Prowincjała i jego Rady odbędzie się w Obrze 17 lutego 2017 r. o godz. 11.15, bezpośrednio przed uroczystą Mszą św. Pierwsze posiedzenie nowej Rady prowincjalnej będzie miało miejsce w Obrze tego samego dnia o godz. 14.00.

Rada jest organem podlegającym Prowincjałowi. Ma ona udział w podejmowaniu ważnych dla prowincji decyzji. „Prowincjałowi podlega rada złożona co najmniej z trzech radnych. Mają oni udział w zarządzaniu prowincją, wyrażając przed prowincjałem swoje zdanie i oddając swój głos, gdy to jest wymagane przez ogólne prawo kościelne oraz przez Konstytucje i Reguły”. (K 106) – czytamy w Konstytucjach i Regułach Misjonarzy Oblatów MN.

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence. Obecnie liczy ono 3895 zakonników, w tym 311 w Polsce oraz prawie kolejnych 300 Polaków za granicą. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego Królestwa najbardziej opuszczonym, niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze jej nie przyjęły i pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do grup, z którymi ma on najmniej kontaktu.

MJ Poznań