Święty Krzyż – ponad 50 młodych na rekolekcjach powołaniowych

This is a custom heading element.

27 lutego 2017

Ponad 50 gimnazjalistów, uczniów szkół średnich i studentów z wielu stron Polski wzięło udział w trzech turnusach zimowych rekolekcji powołaniowych, które odbywały się w styczniu i lutym br. na Świętym Krzyżu.

W murach świętokrzyskiego sanktuarium zimowa seria rekolekcji powołaniowych animowana była przez sekretariat powołań polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, na czele którego stoi ojciec dyrektor Krzysztof Jurewicz OMI.

Zdaniem ojca Dariusza Malajki OMI – kustosza świętokrzyskiej bazyliki, szczególnym miejscem dla wielu uczestników zimowych spotkań u oblatów jest niewątpliwie klasztor, który spośród pozostałych ośrodków oblackich, był najbardziej oblegany.

– To dla nas wielka radość i pewne ożywienie – bo w czasie, kiedy ruch pielgrzymkowy i turystyczny niemal zamiera – ci młodzi ludzie sprawiają, że zarówno sanktuarium jak i dom zakonny tętnią życiem. Dla wielu z nich przyjazd tutaj to także okazja do spotkania z nowicjuszami, którzy we wrześniu ubiegłego roku podjęli decyzję o wstąpieniu do naszej rodziny zakonnej, a którzy wcześniej przez lata również jeździli na rekolekcje powołaniowe – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI.

Pobyt młodzieńców w gronie oblackiej wspólnoty polegał m.in. na: modlitwie, pracy, udziale w tematycznych konferencjach, wspólnej rekreacji, zajęciach sportowych, rozmowach z rówieśnikami, ale też z kierownictwem duchowym, ojcami, braćmi, klerykami, nowicjuszami i postulantami.

Zdaniem uczestników rekolekcje pozwoliły nie tylko poznać zakonne zgromadzenie i jego duchowość ale też pomagało w refleksji nad przyszłością swego życia, w tym tego kim chcieli być, co chcielby zrobić ze swoim życiem.

– Bardzo mi było potrzebne spotkanie przede wszystkim z moimi rówieśnikami, którzy już wybrali drogę zakonną. Rozmowy z nimi bardzo dużo mi dały do myślenia i przekonały mnie do wybrania właściwej drogi życiowej – mówił jeden ze studentów.

Udział w oblackich rekolekcjach jest bezpłatny. Odbywają się one nie tylko w czasie ferii zimowych lub wakacji letnich ale także w ciągu całego roku. Również wielkim zainteresowaniem cieszą się tzw. weekendowe spotkania organizowane od piątku do niedzieli.

W sumie podczas 9 serii rekolekcyjnych spotkań jakie miały miejsce tej zimy w domach polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN (Bodzanów, Obra, Kokotek, Kodeń, Iława, Siedlce, Święty Krzyż) uczestniczyło blisko 200 młodzieńców: gimnazjalistów, uczniów szkół średnich i studentów.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

KAI