Warszawa – konferencja misjologiczna na UKSW
This is a custom heading element.
Misjolodzy z różnych kontynentów dyskutowali 24 lutego 2017 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego o tożsamości chrześcijaństwa w multi-religijnym świecie.
„Pluralizm religijny i religijna tożsamość” – to temat międzynarodowej konferencji, która odbyła się 24 lutego br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W pierwszej części spotkania, podczas której uczestniczy łączyli się z pomocą współczesnych mediów (Skype), aby „azjatyckim okiem” analizować kwestię wpływu pluralizmu religijnego na tożsamość religijną chrześcijan i wyznawców innych religii w takich krajach jak Australia (kraj bardzo zsekularyzowany – o. prof. Austin Cooper OMI), Tajlandia (kraj z większością buddyjską – o. Claudio Bertuccio OMI), Filipiny (kraj chrześcijański w Azji – ks. dr Andrew Reception), Indie (kraj z większością hinduską – o. Joseph Samarakone OMI).
W drugiej części misjolodzy z Europy (Niemcy – Stefan Voges i Klaus Vellguth, Holandia – Frans Wijsen, Rumunia – ks. dr Cristian Sonea, Włochy – ks. prof. Gianni Colzani) mówili o misjach w perspektywie tożsamości religijnej na naszym kontynencie w epoce po zakończeniu zimnej wojny, a jednocześnie w perspektywie budzenia się nowych fundamentalizmów. Przybliżyli dokument wydany w 2011 r. przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego wspólnie z Światową Radą Kościołów oraz Światowym Aliansem Ewangelicznym na temat chrześcijańskiego świadectwa w świecie wielowyznaniowym.
Prelegenci z Polski (dr Zbigniew Paszta, o. dr hab. Piotr Piasecki OMI, profesorowie UKSW księża Krzysztof Kietliński i Tomasz Stępień, pracownicy katedry misjologii UKSW Jarosław Różański OMI, Tomasz Szyszka SVD i Wojciech Kluj OMI, oraz doktoranci UKSW ks. Useni Aboreng z Nigerii a także pan Sergiej Anoszka z Białorusi) przybliżyli religijną tożsamość ludów zamieszkujących ziemie polskie i inkulturację chrześcijaństwa oraz ekonomiczny wymiar pluralizmu religijnego, a także religijną tożsamość młodych wolontariuszy pomagający przy obsłudze pielgrzymów w Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Nie zabrakło też kontekstu afrykańskiego, jego pluralizm religijny został ukazany na przykładzie Nigerii i Kamerunu. Poruszono też temat roli Kapituł Generalnych zgromadzeń misyjnych w kształtowaniu tożsamości religijnej członków zgromadzeń pochodzących ze zróżnicowanych religijnie środowisk.
Konferencja odbywała się zasadniczo w języku angielskim, co dodało specyficznego charakteru językowego różnorodności i tożsamości religijnej. Konferencja została zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Misjologów Katolickich (International Association of Catholic Missiologists), Missio Aachen, Katedrę Misjologii UKSW oraz Stowarzyszenie Misjologów Polskich.
Mariola Krystecka
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024