Misyjne Drogi – chrześcijańscy uchodźcy w marcowym wydaniu czasopisma

This is a custom heading element.

3 marca 2017

W marcowym wydaniu oblackiego dwumiesięcznika „Misyjne Drogi” z odnowioną szatą graficzną opisano pracę misjonarzy wśród chrześcijan, których także dotyka problem uchodźstwa.

Redakcja zwraca uwagę, że gdy dotykamy tematu uchodźców, który jest tak eksponowany w mediach, najczęściej czytamy, że chodzi jedynie o muzułmanów, którzy chcą w ten sposób rozszerzyć zasięg swojej religii, zasiedlając w sprytny sposób kolejne kraje Europy. Jest to spore uproszczenie, bowiem wśród uchodźców są także chrześcijanie. Uciekają przed wojną i prześladowaniami tak samo jak wyznawcy Mahometa. Jedni i drudzy uciekają przed dżihadystami – ekstremistami muzułmańskimi, którzy źle interpretują Koran.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Sylwia Gawrysiak, Wojciech Popielewski OMI, Navid Tamang, Symenon Stachera OFM, Min Haae, Mike Bruszewski, ks. Rafał Cyfka, Marta Titaniec) opisują życie chrześcijan, którzy uciekli ze swoich krajów w obawie przed prześladowaniami, wojną i biedą w Syrii, Iraku, Iranie, Pakistanie, Korei Północnej, Maroku. Zobaczmy, jak sobie radzą i jak ich wspieramy.

W piśmie można przeczytać raport Kazimierza Szymczychy SVD dotyczący zmniejszającej się liczby polskich misjonarzy, a także Patryka Rzepeckiego o drogach ucieczki uchodźców do Europy.

W 182. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowę z ks. Waldemarem Cisło, dyrektorem polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie o pomocy uchodźcom chrześcijańskim oraz rozmowę z s. Urszulą Brzonkalik FMM na temat sytuacji w Aleppo.

W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono islam, judaizm i chrześcijaństwo jako religie Abrahamowe (Magdalena Rzym), a Aleksandra Szymczak przedstawiła pielgrzymkę chrześcijan Europy do Syrii.

W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się nowy dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektu „Misja Szkoła” prowadzonego przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki”, tym razem z opowieściami o gorącej Kubie. Opublikowano także felietony z misją teologów: prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy są zachęcani do korzystania z nowego internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę.

Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

MW OMI/Poznań (KAI)