Nabożeństwa wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi w Kodniu

This is a custom heading element.

5 maja 2017

Przez najbliższe 5 pierwszych sobót miesiąca, zaczynając od jutra (06.05), w kodeńskim Sanktuarium będzie można spełnić prośbę Matki Bożej przekazaną w Fatimie, praktykując Nabożeństwa wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi, pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Oto obietnica Matki Bożej:

„Duszom, które w ten sposób starają się mi wynagradzać

obiecuję towarzyszyć w godzinie śmierci

z wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia”

Nabożeństwa odbędą się w każdą z kolejnych pierwszych sobót, czyli 6.05, 3.06, 1.07, 5.08, 2.09, a ich plan będzie wyglądał następująco:

17.00 spowiedź pierwszosobotnia

– 18.00 Eucharystia z Komunią wynagradzającą

– procesja różańcowa

– nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem z piętnastominutowym rozważaniem nad Tajemnicami Różańcowymi i aktem osobistego poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi

– Maryjny Apel Podlasia

Zapowiada się, nie licząc spowiedzi, dwugodzinna modlitwa, przeplatana śpiewami, rozważaniami… To nabożeństwo nie jest dla tych, którzy się spieszą, z natury są powierzchowni, albo leniwi, żałują czasu. Chcemy je podjąć z miłości, uczynić z niego dar serdeczny, odpowiadając na prośbę zatroskanej i miłosiernej Matki.

Każdej pierwszej soboty muszą być wypełnione cztery warunki, określone przez Panią z nieba.

Warunek I: Spowiedź pierwszosobotnia. Właściwie sprawa jest jasna: trzeba oczyścić się z grzechów. Nie musi ona być w pierwszą sobotę, zwłaszcza, że często spowiadamy się w pierwszy czwartek, piętek… Ta spowiedź może być wiele dni przed pierwszą sobotą, byle być w stanie łaski i móc godnie przyjąć Komunię świętą.

Warunek II: Komunia święta. To następstwo spowiedzi, ale ta Komunia musi być przyjęta w pierwszą sobotę.

Warunek III: odmówienie różańca. Ma to być jedna część (pięć dziesiątek) odmówionych w pierwszą sobotę.

Warunek IV: Piętnastominutowe rozważanie nad tajemnicami różańcowymi. Przez kwadrans, w myślach, rozważamy jedną lub kilka, spośród dwudziestu, tajemnic różańca. To nie tak, że odmawiamy różaniec i w jego trakcie myślimy o tajemnicach, ani nie że coś czytamy, czy słuchamy kazania trwającego kwadrans. To ma być odrębna medytacja, oparta o Słowo Boże.

Wszystko to mamy czynić w duchu wynagrodzenia. Nie ma tu być jakiejś osobistej intencji, ani zabiegania o nagrodę.

Mamy wynagradzać Sercu Maryi i budzić tę intencje przystępując do spowiedzi, Komunii, do odmawiania różańca i piętnastominutowej medytacji.

To pierwszosobotnie nabożeństwo można praktykować indywidualnie, ale z zachowaniem wymienionych elementów. Można się modlić wspólnotowo. I my jako duszpasterze, proponujemy Wam Drodzy Parafianie i Goście, takie wspólnotowe i uroczyste nabożeństwo wynagradzające w sanktuarium kodeńskim. Ono będzie wydłużoną modlitwą, wspólnym świętowaniem, ale i nauką – jak prawidłowo je odprawiać.

Na wspólną modlitw zapraszają do kodeńskiej bazyliki Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, kustosze sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.