Święci w Lublińcu

This is a custom heading element.

12 maja 2017

Już jutro, w sobotę 13. maja, uroczyste 100-lecie objawień fatimskich! Ceremonie i świętowanie okrągłej rocznicy tych niesamowitych wydarzeń odbędą się na całym świecie. Szczególnych gości powitają w swoim parafialnym kościele oblaci w Lublińcu…

Jak co miesiąc tradycyjne obchody fatimskie rozpoczną się o godz. 12.00 adoracją Najświętszego Sakramentu. O 18.00 różaniec fatimski, a po nim Msza święta o 18.30. Właśnie przy tej okazji do parafialnego kościoła wprowadzone zostaną relikwie dwójki dzieci – świadków objawień fatimskich – właśnie wyniesionych na ołtarze przez papieża Franciszka Hiacynty i Franciszka. Będzie to ogromne wydarzenie w parafii.

Lubliniecka parafia pw. św. Stanisława Kostki ma bardzo stare tradycje fatimskie. Nabożeństwa te odbywają się już kilkadziesiąt lat i rozpoczęły się gdy kult Matki Bożej Fatimskiej nie był jeszcze tak rozpowszechniony. 13. maja 1956 r, dokładnie w 39. rocznicę objawień poświęcona została drewniana figura Matki Bożej Fatimskiej oraz krypta czyli kaplica oblacka usytuowana pod kościołem. Od tego momentu datuje się początek comiesięcznych nabożeństw fatimskich. Później, w 1990 roku odnowiono kaplicę pw. Matki Bożej Fatmskiej, a figurę wymieniono na nową – przywiezioną z Fatimy i poświęconą w Rzymie. Kult oparty na tych objawieniach z Fatimy pielęgnowany jest niezmiennie do dziś.