Adopcja misyjna w najnowszych „Misyjnych Drogach”

This is a custom heading element.

1 lipca 2017

W wakacyjnym wydaniu oblackiego dwumiesięcznika „Misyjne Drogi” przedstawiono ewangelizację misyjną realizowaną w praktyce przez pomoc w edukacji dzieci, za pomocą programu tzw. adopcji misyjnej. Podsumowano także akcję „Ryż na Madagaskar” – pomocy po cyklonie, którego doświadczyła Czerwona Wyspa.

„Kościół od samego początku istnienia prowadził szpitale, leprozoria, przytułki, które dziś byśmy nazwali domami opieki społecznej, a z czasem zakładał szkoły i uniwersytety” – w edytorialu napisał o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny. „Pomysł wziął od Nauczyciela z Nazaretu. Bo przecież Jezus uzdrawiał, karmił głodnych, a apostołowie byli uczniami w wędrownej szkole, w której był Nauczycielem. Troszczył się zatem o całego człowieka, nie tylko o jego ducha” – kontynuował.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Beata Zajaczkowska, Józef Wcisło OMI, Dilip Sarkar OMI, Yesuratnam Gunthamala OMI, Aleksandra Wiśniewska, Nicolas Mahenina OMI, Hortense Patricia Hanitriniaina Vololonirina SMR i Grzegorz Janiak OMI) opisują pomoc edukacyjną świadczoną dzieciom na misjach na Madagaskarze, w Indiach, Bangladeszu, Nepalu, Kongo i Republice Środkowoafrykańskiej, a także wśród Żydów i pierwszych chrześcijan.

W piśmie można przeczytać raport Michała Jóźwiaka dotyczący problemu analfabetyzmu i działalności kościelnej na rzecz jego zmniejszenia, a także tekst Karoliny Wandy Olszowskiej opisujący pielgrzymkę papieża Franciszka do Egiptu. W 184. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowę z o. abp. Henrykiem Hoserem o misyjności Kościoła w Polsce, Afryce, programie adopcji misyjnej i zmuszaniu do propagowania tzw. zdrowia reprodukcyjnego oraz z o. kard. Orlando B. Quevedo OMI o realnej nadziei na pokój, pomimo terroryzmu i niszczenia kościołów na Filipinach.

W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono ekspansyjne Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (Ks. prof. Leonard Fic), a Mariusz Maciak przyjrzał się islamowi w Polsce. W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektu „Misja Szkoła” prowadzonego przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami o Indonezji. Opublikowano także felietony z misją teologów: prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły.

Na łamach pisma czytelnicy są zachęcani do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl. Dokonano również podsumowania akcji „Ryż na Madagaskar” – pomocy po cyklonie, którego doświadczyła Czerwona Wyspa. „Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę.

Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

mj