Już za tydzień Festiwal Życia w Kodniu

This is a custom heading element.

17 lipca 2017

Dokładnie za tydzień rozpocznie się XVI Festiwal Życia w Kodniu. To największe polskie, oblackie wydarzenie młodzieżowe w ciągu roku. Przygotowania do festiwalu trwają już od prawie roku. Owocem spotkań, burz mózgów i miesięcy pracy organizacyjnej jest festiwal, którego program prezentujemy poniżej.

Festiwal Życia 2017

24 – 30 lipca, Kodeń nad Bugiem

Hasło: „Antyhejt – Bądź dobry jak chleb”

Rok 2017 jest w Polsce rokiem św. brata Alberta Chmielowskiego – postaci niezwykłej, od której na pewno możemy zaczerpnąć wiele inspiracji.

Powstaniec, żołnierz, malarz i w końcu zakonnik, który oddał swoje życie najbiedniejszym i najbardziej opuszczonym. Swoim życiem zostawił przesłanie, aby „Być dobrym jak chleb”. Stąd również bierze się nazwa tegorocznego Festiwalu.

Każdy dzień jest oparty treściowo na pewnym etapie życia brata Alberta. Zaproszeni goście znają te tematy bardzo dobrze.

Poniedziałek: rejestracja od 9:00 i start o 19.00 – na początek Msza św., a po niej impreza powitalno – integracyjna „Antyhejt”, którą poprowadzi Tomek Cichy, DJ, konferansjer i wodzirej.

Wtorek: tego dnia będziemy wspominać walkę fizyczną Adama Chmielowskiego, który przyłączył się w 1863 roku do powstania styczniowego. Tomasz Adamski wygłosi dla nas konferencję o nienawiści w Internecie i o sposobach, jak sobie z nią radzić. To także dzień sportowy, w trakcie którego czekają nas różnorakie zawody i rozgrywki! A na koniec dnia obejrzymy wspólnie film „Wszystko będzie dobrze”.

Środa: to dzień pielgrzymkowy, w którym pochylimy się nad drogą życiową św. brata Alberta, jego podróżami i poszukiwaniami ścieżki swojego żywota oraz rekonwalescencji po zakończonym powstaniu. Konferencję podczas pielgrzymki wygłosi Jasiek Mela, niepełnosprawny zdobywca obydwu biegunów ziemi. Wieczorem zaś usiądziemy wspólnie do radosnej biesiady, na której nie zabraknie pysznych kiełbas i głośnych śpiewów przy dźwiękach gitar.

Czwartek: upłynie  nam pod znakiem warsztatów, a wśród nich m. in. różne warsztaty sportowe, malarskie, taneczne, rycerskie, survivalowe. Tego dnia będziemy głęboko poszukiwali piękna i dobra w sztuce wraz ze św. bratem Albertem. Gościem specjalnym tego dnia będzie Tomasz Budzyński, artysta i malarz, który rano wygłosi konferencję, a wieczorem zagra dla nas koncert akustyczny. Po nim czeka nas jeszcze Wieczór Światła.

Piątek: to dzień wspólnotowy. Tego dnia dowiemy się o ogromnym przełomie, jaki nastąpił w życiu Adama Chmielowskiego po namalowaniu obrazu Ecce Homo. Posłuchamy konferencji wygłoszonej przez ks. bpa Antoniego Długosza, a po niej ruszymy do pracy w grupach. Wieczorem odbędzie się nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie.

Sobota: będzie dniem ewangelizacji, w którym towarzyszyć nam będzie najlepsza możliwa przewodniczka – Maryja. Rozważać będziemy ostatni z tematów życia św. br. Alberta – dowiemy się dlaczego ubóstwo może być radosne i jak możemy nieść pomoc naszym bliźnim. W ciągu dnia czeka nas wielka ewangelizacja Kodnia. Po raz pierwszy będzie ona miała charakter gry terenowej! Natomiast o 22:00 na naszej scenie publiczność do tańczenia poruszy z wielkim hukiem Tau – raper, wokalista i beatboxer!

Cały Festiwal zakończy niedzielna Msza św. o północy, podsumowująca XVI Festiwal Życia.

 

Program typowego dnia festiwalowego*:
07.15 – spotkanie Organizatorów
07.50 – rozgrzewka (gimnastyka)
08.00 – Modlitwy poranne (w Kościele Św. Ducha) + Konferencja I
09.00 – Śniadanie
10.00 – Konferencja II
10.30 – BLOK I
13.00 – Obiad
15.00 – Koronka (w Kościele Św. Ducha) + Konferencja III
15.30 – BLOK II
18.00 – Msza Święta (w Kościele Św. Ducha)
19.30 – Kolacja
20.30 – Wieczór (atrakcja)
23.00 – Cisza nocna

*Z wyjątkiem przyjazdowego poniedziałku, soboty (program poniżej) oraz pielgrzymkowej środy, którą spędzimy prawie całą w drodze.

Sobota:
07.15 – spotkanie Organizatorów
07.50 – rozgrzewka (gimnastyka)
08.00 – Modlitwy poranne (w Kościele Św. Ducha)
09.00 – Śniadanie
10.00 – Msza święta w Bazylice
11.30 – przygotowania do Ewangelizacji w Kodniu
13.00 – Obiad
15.00 – Ewangelizacja w Kodniu
18.00 – Czas wolny (pakowanie itp.)
19.00 – Kolacja
22.00 – Wieczór (atrakcja)
00.00 – Msza święta (w Kościele Św. Ducha) i zakończenie

Źródło: www.niniwa.org

(kz)