21 lipca
This is a custom heading element.
PROŚBA PRACOWNIKÓW, ABY NA PODBITYCH TERENACH KRZEWIĆ WIARĘ.
W tych okolicznościach biskup Marsylii okazał o wiele większy pośpiech niż jego bratanek. Już 11 lipca, Eugeniusz bez konsultacji z nim, proponuje ministrowi spraw zagranicznych wyjazd Oblatów Maryi Niepokalanej do Algierii.
Napisał, że bardzo gorąco proszą mnie, abym u Waszej Ekscelencji postarał się o łaskę zrozumienia dla robotników, którzy pojadą głosić wiarę na te podbite terytoria, dodał, iż żadna wspólnota nie byłaby w stanie zaangażować się w to wielkie dzieło, nasze ciągłe kontakty z Algierem, łatwość, że w Marsylii można nauczyć się języka arabskiego i rozmawiać z rdzennymi mieszkańcami kraju z racji wielkiej ilości mieszkańców Lewantu mieszkających w naszym mieście, wszystko przemawia, aby im powierzyć to święte przedsięwzięcie. Nazajutrz w prawie identycznych słowach do księcia de Polignac (premier i minister spraw zagranicznych Francji) biskup Fortunat skierował taką samą prośbę. 15 lipca polecił, aby w kolejną niedzielę 18 lipca w katedrze odprawiono dziękczynne Te Deum.
J. Leflon, dz. cyt., t. 2, s. 351.
Rewolucja, która kilka tygodni wcześniej wybuchła w Paryżu, zniweczyła te misyjne plany. Minie 19 lat zanim oblaci w 1849 roku udadzą się na misje do Algierii.
Madagaskar: Prowincjał w Tamatave
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024