Niebawem wspomnienie św. Krzysztofa

This is a custom heading element.

21 lipca 2017

W związku ze zbliżającym się wspomnieniem św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżników – w wielu parafiach już w najbliższą niedzielę organizowane są nabożeństwa i święcenie pojazdów. Przy tej okazji warto wspomnieć o ciekawej, oblackiej inicjatywie, która dotyczy św. Krzysztofa, pojazdów i misjonarzy!

MIVA (Mission Vehicle Association), bo o nią chodzi, to organizacja na rzecz misyjnych środków transportu. Powstała w niezwykłych okolicznościach. Założycielem MIVA jest o. Paweł Schulte OMI. Do powstania organizacji przyczyniła się śmierć jednego z misjonarzy. Chory przeżyłby gdyby przywieziono go w odpowiednim czasie do szpitala. Niestety chorego misjonarza wieziono wozem zaprzęgniętym w woły. Na dodatek ugrzązł w błocie. Dalej Afrykańczycy nieśli go na prowizorycznych noszach. Kiedy dotarli do szpitala, było już za późno. Zmarł, bo nie posiadano odpowiedniego środka transportu. O. Paweł  Schulte, przyjaciel zmarłego kapłana,  postanowił założyć organizację, która niosłaby pomoc w zakupie środków transportu dla misjonarzy. Udało mu się tego dokonać w 1927 roku w Niemczech. Celem nowo założonej MIVA było zmotoryzowanie misji, a mottem hasło: „Niesiemy Chrystusa, na ziemi, na wodzie i w powietrzu”(Obviam Christi). –
czytamy na oficjalnej stronie MIVA Polska, www.miva.pl.

Organizacja rozwinęła się z czasem. Powstał także polski oddział organizacji. Pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie misyjnych środków transportu MIVA Polska organizuje co roku poprzez Akcję Św. Krzysztof (KLIKNIJ TUTAJ).