Królowa Podlasia na Podkarpaciu

This is a custom heading element.

11 sierpnia 2017

We środę (9.08.) wierni, bardzo licznie zebrani w kościele parafialnym św. Maksymiliana Kolbe w Rogoźnicy po raz pierwszy wzięli udział w Nowennie do Matki Bożej Kodeńskiej. Żarliwie modląc się zanieśli liczne prośby do Maryi – Matki Jedności. Odtąd w tej podkarpackiej parafii nowenna będzie cotygodniowym nabożeństwem ku czci Królowej Podlasia – Matki Jedności.

Rogoźnica koło Rzeszowa wraz z pobliskim lotniskiem Jasionka to przede wszystkim przemysłowa strefa ekonomiczna pośród której enklawą jest teren parafii erygowanej w roku 2006 (27.08.), należącej do dekanatu Głogów Małopolski w diecezji rzeszowskiej (przeczytaj o historii parafii tutaj). Kult publiczny Matki Bożej Kodeńskiej na Podkarpaciu nie jest rozwinięty, samo kodeńskie sanktuarium jest praktycznie miejscem nieznanym. W chwili obecnej postanowił to zmieniać ks. Piotr Jakobik, proboszcz rogoźnickiej parafii.

Kopia cudami słynącego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej do kościoła parafialnego w Rogoźnicy przekazana została przez osobę prywatną w dniu 30 lipca bieżącego roku. Obraz umieszczono w zaszczytnym miejscu świątyni po to, aby wizerunek ten przypominał o nieustannej opiece, jaką Maryja nas otacza, ogarniając całe nasze życie, dotykając naszego serca, prowadząc nas do Jezusa – słowa te do parafian i ich duszpasterza w liście okolicznościowym, z racji przekazania kopii obrazu – skierował o. Paweł Zając OMI, prowincjał.

Warto również wspomnieć, że parafia w Rogoźnicy od ponad 2 lat bardzo ściśle związana jest z misjonarzami oblatami. Kilku oblatów już w niej gościło, a następni są zaproszeni. Spośród liczącej 750 wiernych wspólnoty ponad 100 osób należy do parafialnego Koła Przyjaciół Misji Oblackich. W parafii dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami i rodzeństwem uczestniczą w pielgrzymce dziękczynienia na Święty Krzyż. Planowana jest także pierwsza pielgrzymka do Kodnia nad Bugiem. Ksiądz proboszcz współpracuje także z Misyjnymi Drogami rozdając egzemplarze w lokalnym Zakładzie Karnym w Rzeszowie Załężu. Kto wie? Może wkrótce Matka Boża Kodeńska w kopii cudownego obrazu zagości również w tym zakładzie karnym?

(jr)

Informacja o parafii w Rogoźnicy
Informacja o przekazaniu obrazu MB Kodeńskiej
Informacje o Nowennie do MB Kodeńskiej w parafii Rogoźnica (MATERIAŁ 1) (MATERIAŁ 2)