Za nami główny odpust w Kodniu!

This is a custom heading element.

17 sierpnia 2017

15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Wniebowzięcia NMP. W tradycji ludowej to dzień święcenia ziół i kwiatów, dlatego uroczystość ta nazywana jest też świętem Matki Bożej Zielnej. To także czas głównego odpustu w kodeńskim sanktuarium prowadzonym przez misjonarzy oblatów MN. Mszy św. z udziałem tysięcy pielgrzymów przewodniczył w tym roku abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Odpust w Kodniu jest świętowany od 1927 roku, gdy powrócił tu obraz Matki Bożej, który wcześniej przez 52 lata znajdował się na Jasnej Górze. Pieszo, ale też konno i kajakami – każdego roku na uroczystości odpustowe przybywa do Kodnia ok. 50 tys. pielgrzymów z całego kraju. Dwudniowe uroczystości rozpoczynają się już 14 sierpnia, na pamiątkę koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w 1723 roku. Wizerunek Matki Bożej Królowej i Matki Podlasia darzony jest szczególną czcią. W tym roku przypada także 100-lecie objawień fatimskich, dlatego hasłem uroczystości było wezwanie : „Moje niepokalane serce, będzie Twoją ucieczką”.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo na stronie TVP Lublin www.lublin.tvp.pl/33610135/uroczystosci-odpustowe-w-sanktuarium-maryjnym-w-kodniu

Źródło: http://lublin.tvp.pl/33610135/uroczystosci-odpustowe-w-sanktuarium-maryjnym-w-kodniu

Foto: https://www.facebook.com/gminnecentrumkulturywkodniu

(kz)