Pogrzeb brata Grzegorza Rosy

This is a custom heading element.

24 sierpnia 2017

Wczoraj, 23 sierpnia w Kamerunie w miejscowości Garoua odbył się pogrzeb br. Grzegorza Rosy OMI, który zmarł w nocy z 14 na 15 sierpnia. Uroczystości pogrzebowe miały również miejsce w Tarnowskich Górach, w rodzinnej parafii zmarłego.

Dzień wcześniej (22 sierpnia) o godz. 9.30 w Katedrze Matki Bożej Apostołów w  Ngaoundéré została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji zmarłego. Dzień później (23 sierpnia) o godz. 12.00 miał miejsce pogrzeb brata Grzegorza Rosy OMI na cmentarzu oblackim w Garoua.

Tego samego dnia w Tarnowskich Górach w rodzinnej parafii misjonarza została odprawiona Msza św. w jego intencji. Przewodniczył jej o. Marian Puchała OMI, Wikariusz Prowincjalny ds. Misji i Delegatur. Kazanie wygłosił o. Stanisław Jankowicz OMI, superior domu oblatów w Lublinie. Podkreślał on wielkie poświęcenie z jakim brat Grzegorz podejmował swoje misyjne powołanie, które przyniosło wielkie korzyści Kameruńczykom.

Brat Grzegorz Rosa urodził się 19 listopada 1953 r. w Tarnowskich Górach na Śląsku. Był synem Alojzego i Elżbiety z domu Ochman. Nowicjat rozpoczął 16 lutego 1981 r. na Świętym Krzyżu, gdzie rok później złożył pierwsze śluby zakonne. Pracował jako stolarz w Obrze k. Wolsztyna i w Poznaniu. W grudniu 1984 r. wyjechał do Kamerunu, gdzie odbył dalszą formację zakonną i składał kolejne roczne profesje zakonne. W 1984 r. wrócił do pracy na Świętym Krzyżu, gdzie restaurował bazylikę mniejszą. Śluby wieczyste złożył 8 września 1988 r. Od 1989 r. pracował w Kamerunie m.in. w Garoua, Yaoundé, Ngaoundere, Bibemi i Figuil.

W Kamerunie zajmował się przede wszystkim budownictwem, w tym stolarką, a także formacją zawodową Kameruńczyków. Wybudował osiem kościołów, mających więcej niż 450 miejsc siedzących i siedemnaście kaplic do 150 miejsc siedzących, pięć klasztorów, cztery internaty, dwie szkoły podstawowe, dwa przedszkola, dwie stacje benzynowe, dom starców prawie trzydzieści studni tradycyjnych – cembrowanych, a także dziesięć studni głębinowych, których odwierty sięgały do 55 metrów. Jego najważniejszym dokonaniem budowlanym było sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Figuil wraz z domem pielgrzyma na 250 miejsc, drogą brukowaną, a także czterema mostami.

(mj)