22 września

This is a custom heading element.

22 września 2017

TERAZ POZOSTAJE NAM ZNAĆ TO, CO DZIEJE SIĘ U WAS.

Wreszcie wczoraj Constitutionnel z dnia 31. ukazał nam stan rzeczy przez to, co mówi i przez to, co przemil­cza. Parę listów adresowanych do rodzin szwajcarskich, których krewni są na usługach Francji, potwierdziło część opowiadań dziennikarza. Teraz pozostaje nam znać to, co się dzieje u was. Cokolwiek mogłoby się mi tutaj mówić, jeżeli w Marsylii sądzono by, żebym koniecznie wracał, proszę mnie o tym powiadomić. Moje niedomaganie nie należy do tych, które zmiana powietrza może uleczyć; wczoraj serce dość mnie zmęczyło; poza tym czuję się dobrze.

 List do Henryka Tempiera, 04.08.1830, w: EO I, t. VII, nr 352.

Do Eugeniusza do Szwajcarii dotarła wiadomość o buntach, grabieży i zniszczeniach w siedzibie arcybiskupa, w kościele Saint Germain l’Auxerrois, w nowicjacie jezuitów oraz o niszczeniu krzyży misyjnych. To był początek prześladowań Kościoła i terroru jak w 1789 roku. Czyżby przymierze tronu i ołtarza odnowione przez Burbonów było w stanie rozpadu? Czy oblaci będą prześladowani?

Eugeniusz widocznie cierpiał z powodu oddalenia. W nierealistyczny sposób starał się wrócić do Francji, ale faktem oczywistym było jego fizyczne osłabienie. Jako Założyciel pokazuje nam rozdarcie pomiędzy rzeczywistością a niemożliwymi do zrealizowani ideałami. Skupił się na Bogu i również nas do tego zaprasza.