30 października 2017

This is a custom heading element.

30 października 2017

APOSTOŁOWIE BYLI OBCOKRAJOWCAMI W KRAJACH, W KTÓRYCH NASZ PAN JEZUS CHRYSTUS POLECIŁ IM GŁOSIĆ EWANGELIĘ.

Jedna z trudności w prowadzeniu misji francuskich przez zakonników i kapłanów brała się stąd, że mieszkańcy Królestwa Sardynni byli nieufni wobec obcokrajowców, którzy wraz ze sobą przenosili rewolucyjne idee.

Czyżby chciano zarzucić nam, że jesteśmy obcokrajowcami? Ale członkowie instytutu zatwierdzonego przez Kościół, którego przełożony został mianowany przez papieża, są przede wszystkim katolikami.

Ich życiem – zgodnie z duchem ich powołania – jest poświęcone służbie dusz bez względu na osoby czy naród. Ich posługa jest na wskroś duchowa, należą do kraju, który ich przyjmuje, żyją w nim jako wierni obywatele w cieniu chroniących ich praw, zajęci jedynie przedmiotem ich niebiańskiej misji, której celem jest wypełnianie wszystkich obowiązków czy to wobec Boga czy też księcia, Jego przedstawiciela wśród ludzi.

Eugeniusz wzmacnia swą wypowiedź przypominając, że Apostołowie również byli obcokrajowcami oraz że wszytskie misje zagraniczne na całym świecie prowadzili obcokrajowcy.

Apostołowie byli obcokrajowcami w kraju, w których Nasz Pan Jezus Chrystus polecił im głosić Ewangelię. Zakonnicy, którzy położyli pierwsze warstwy fundamentu ich zakonu w rożnych częściach chrześcijańskiego świata byli również obcokrajowcami i nie odrzucono ich z tego powodu. Nikt bardziej ode mnie nie będzie pochwalał mądrych zasad, które mają na celu zucghronienie od zarazy błędnych doktryn i wpływu zdemoralizowanych osób, które gdzie indziej zakłócają społeczeństwa i podważają fundament, ale czy to właściwe myślenie, aby obawiać się także tego, co może być korzystne i przydatne?

List do ojca A. Grassi SJ, 11.12.1830, w: EO I, t. XIII, nr 76.

W rzeczywistości nieufność wzięła górę i oblaci nie zostali zaproszeni na Sardynię.