
„Multikulti to ja” – kard. Luis Tagle w Misyjnych Drogach
This is a custom heading element.

W bożonarodzeniowym wydaniu czasopisma opisano zakony kontemplacyjne i pustelnicze pracujące w krajach misyjnych. Przedstawiono rolę, sytuację, zadania oraz problemy, które je spotykają. O multikulti z kard. Luisem Tagle rozmawiają Marcin Wrzos OMI i Michał Jóźwiak.
„Chcemy przedstawić drogi tych misjonarek i misjonarzy, o których zazwyczaj nie pamiętamy, a jednak są i dzięki którym misje się dzieją. Zakonnice i zakonnicy „za kratami”. Dzień i noc modlą się w cichości eremów, klauzur i kaplic na terenach misyjnych, często w kurzu pustyni czy spiekocie afrykańskiego słońca. Są misjonarzami na wzór św. Teresy od Dzieciątka Jezus OCD czy Karola de Foucauld IPFI” – napisał w edytorialu o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny. „Pamiętam, jak w dzieciństwie pochłaniałem książki o nich. Szczególnie lubiłem te o Karolu i jego przygodach na pustyni wśród Tuaregów. Karmelitanki, klaryski, siostry misyjne, mali bracia Jezusa, karmelici, paulini w najróżniejszych częściach świata zapraszają do siebie. Zajrzymy, tak odrobinę, na ile można, w ich życie za klauzurą. Jest ciekawe i inspirujące” – kontynuował.
Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Beata Zajaczkowska, Leon Nieścior OMI, Agnela Maria Jasiak OCPA, Justyna Nowicka, Maria od Zmartwychwstałego SSPS AP, Paweł Kaczmarek OSPPE, Miriam od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza OCD, Tobiasz Zarzecki OCD) opisali rolę, aktualną sytuację i zadania zakonów kontemplacyjnych na wszystkich kontynentach.
W piśmie można przeczytać informacje dotyczące sanktuarium na Świętym Krzyżu i peregrynacji relikwii Drzewa Krzyża, a także raport Tomasza Szyszki SVD dotyczący misyjności Kościoła w nauczaniu papieża Franciszka.
W 187. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowę z kard. Luisem Tagle o multikulturowości i multireligijności, oraz z s. Małgorzata Borkowską, benedyktynką, o historii i teraźniejszości życia monastycznego.
W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono rolę modlitwy i medytacji w religiach świata, a także multikuluralności jako bogactwa i jako zagrożenia.
„Babka zresztą niczego sobie, równowartość 4,50 zł za solidną porcję, biorę. Biorą też hydraulicy. Zmęczone chłopaki, rury przetykali pod salonem fryzjerskim. A dookoła, na dziesiątki, na setki kilometrów stąd, tylko palmy i chaszcze. Szkoła i internat Pai Puku w ciągu przeszło pięćdziesięciu lat istnienia urosła do miana jednej z największych osad paragwajskiego Chaco”. To fragment zapisków podróżnika Wojciecha Ganczarka z oblackiej szkoły z internatem w Paragwaju.
W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektu „Misja Szkoła” prowadzonego przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami o Białorusi. Opublikowano także felietony z misją teologów: prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl. Wśród autorów jest Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę.
Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.
(mj)
Komentarz do Ewangelii dnia
15 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
14 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025