
Relikwie w Zakładzie Karnym w Iławie
This is a custom heading element.
W środę i czwartek, 14-15.02, o. Michał Tomczak OMI, na prośbę kapelana Zakładów Karnych o. Tadeusza Rzekieckiego OMI, przybył z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego do więzienia w Iławie. W ten sposób więźniowie, podzieleni na grupy, mieli okazję choć krótko pomodlić się przy relikwiach.
Nabożeństwo składało się z krótkiego wprowadzenia na temat Świętego Krzyża i samych relikwii oraz modlitwy przed Drzewem Krzyża Świętego. Odbywały się one w obydwu kaplicach na terenie ZK w Iławie. Modlitwa ta stanowiła też przygotowanie do udzielenia grupie więźniów sakramentu bierzmowania przez ks. bp. Jacka Jezierskiego, co zaplanowano na, 17.02.
Ten pobyt relikwii w tak szczególnym miejscu, to także bezpośrednie nawiązanie do historii Świętego Krzyża, o czym mówił też m.in. o. Michał w czasie nabożeństw. Na Świętym Krzyżu bowiem w latach 1864/1866-1914 funkcjonowało najpierw carskie więzienie, zwane „Polskim Sachalinem”. Następnie w latach 1918-1939, a zatem w okresie II Rzeczpospolitej funkcjonowało ono jako ciężkie więzienie na Świętym Krzyżu, gdzie m.in. wyroki odbywali Sergiusz Piasecki i Stefan Bandera. Od strony wewnętrznej więzienia znajdował się napis, który widzieli wychodzący po odbyciu kary więźniowie: „Idź z Bogiem i nie wracaj”. Natomiast w czasie II wojny światowej więzieni byli tam przez Niemców radzieccy jeńcy, których zmarło i zginęło ok. 6000. Są oni pochowani na polanie Bielnik u podnóża klasztoru. Jakie warunki musiały tam wtedy panować, świadczą zachowane napisy, że „ludożerstwo będzie karane śmiercią (rozstrzelaniem)”.
Foto: Zespół Prasowy Zakładu Karnego w Iławie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Świętego Krzyża
(rw)
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025