Kodeń – inkubator teatralnych pasji

This is a custom heading element.

24 kwietnia 2018

Publikujemy pełną młodzieńczej pasji relację i fotogalerię z działalności kodeńskiego Koła Teatralnego, działającego pod skrzydłami misjonarzy oblatów MN, które staje się coraz aktywniejszym miejscem propagowania kultury i sztuki w regionie.

Wieczór Niedzieli Palmowej na niewidzialnych skrzydłach przenosi parafian i zebranych w kodeńskiej bazylice gości do świata teatru. Teatr ten wyrósł z marzeń i pasji mieszkańców Kodnia. Swoją działalność rozpoczął w 2015 r. Pierwszym spektaklem była „Tajemnica Eucharystii” (2016 r.) – obejrzało ją ok. 5 tys. widzów – kolejnym „Pasja” (2017 r.), w roku bieżącym zaś „Hiob” na podstawie dramatu Karola Wojtyły.

W myśl przyświecającej młodemu, przyszłemu papieżowi idei, pragnieniem twórców było ukazanie głębi cierpienia człowieka nierozerwalnie złączonej z wiernością Bogu. Główny bohater to biblijny Hiob. Autor jednak zgłębia misterium jego cierpienia. Hiob na dnie swej nędzy i ogołocenia ogląda nagle Chrystusa, poznaje wyzwalający sens Jego krzyża, odkrywa sens ofiary. Hiob jest bowiem uosobieniem ideału – poddania się woli Bożej we wszelkich przeciwnościach życia. On nie pyta, dlaczego.

Spektakl „Hiob” w wykonaniu kodeńskiego Koła Teatralnego nadaje postaci głównego bohatera szerszy wymiar – uosabiają go ludzie, którym przyszło żyć podczas stanu wojennego w Polsce, podczas wojny w Syrii czy też doświadczający tragedii wywołanej japońskim tsunami. Przesłaniem sztuki było zachęcenie widza do weryfikacji swojej postawy w obliczu wszechobecnego cierpienia, a szczególnie tego, które dotyka go osobiście.

Koło Teatralne działające przy parafii pw. św. Anny w Kodniu tworzą aktorzy – amatorzy. Są wśród nich misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej (ojcowie i bracia), nauczyciele ZPO w Kodniu, inni chętni parafianie, a także młodzież. Nieocenionym darem Bożej Opatrzności jest obecność w grupie teatralnej ojca proboszcza Damiana Dybały OMI. Jest on duszą teatru, dobrym aniołem gotowym – oprócz pracy nad powierzonymi sobie rolami teatralnymi – w każdej chwili śpieszyć z pomocą wszystkim, którzy jej potrzebują. Niezwykle inspirująca dla członków grupy jest także obecność o. Mateusza Pawłowskiego OMI. Ten charyzmatyczny młody kapłan zachwycił wszystkich profesjonalną kreacją Jezusa w ubiegłorocznej „Pasji”, teraz zaś wcielił się w postać Elihu. Ekspresja aktorska o. Mateusza to niewątpliwy atut „Hioba”.

Brat Mariusz Wojdowski (rola pastucha i koniucha) po raz kolejny udowodnił, że możliwe jest połączenie rozlicznych obowiązków – szefa kuchni u Oblatów – z rozwijaniem pasji aktorskich. Przejmująca, opracowana przez Martę i Marka Kamińskich, muzyka, efekty specjalne, gra świateł (Sławomir Marecki) były dopełnieniem całości i bez wątpienia przyczyniły się do sukcesu dzieła. „Hioba” wystawiono w Kodniu ośmiokrotnie – za każdym razem w wypełnionej po brzegi, otwartymi na głębię słowa ludźmi, bazylice.

W czwartek, 12.04 scena Gminnego Centrum Kultury zapełniła się grupami teatralnymi osób niepełnosprawnych, które zjechały się na II Przegląd Teatrów “W świecie niepełności”. Widzowie mogli odkryć wielką głębie przesłania, wyrażania uczuć, emocji. Grupy te pokazały przede wszystkim, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem. Jednak wisienką na torcie był debiutancki spektakl “Krawcowa Grażyna zakonnicą” zagrany przez młodzież, zrzeszoną we wspólnocie ewangelizacyjnej NINIWA działającej przy parafii św. Anny w Kodniu. Spektakle, które odegrane zostały 21 i 22 kwietnia, cieszyły się dużym zainteresowaniem i nie można narzekać na publiczność- bo ta jak zwykle na komediach płakała ze śmiechu! Sztuka ta, poruszała problem alkoholizmu i w zabawny sposób wytykała problemy społeczne i moralne. Cała historia kończyła się „happy-endem” oraz z morałem- trzeba mieć w życiu „umiarkowanie i miarę”. Aktorzy dali z siebie wszystko, choć warto wspomnieć, że nie są profesjonalistami, pokazali, że teatr jest im dobrze znany.

Te wielkie wydarzenia w małej społeczności są dowodem, że to właśnie my, ludzie XXI wieku, chcemy tworzyć historię. Tym samym pokazujemy, że różne życiowe bariery są do przeskoczenia, potrzeba tylko więcej odwagi!

Autorzy: Regina Hasiewicz, Daria Szkodzińska

(kz)