Nocne czuwanie na Świętym Krzyżu
This is a custom heading element.
Przedstawiamy relację z kolejnego w tym roku Świętokrzyskiego Nocnego Czuwania, które odbyło się tradycyjnie już w trzeci piątek miesiąca. Na wspólną modlitwę wraz z kapłanami przybyło kilkuset wiernych z diecezji radomskiej, kieleckiej, sandomierskiej i opolskiej. Oto jak opisują wydarzenie oblacki ze Świętego Krzyża.
Nasza modlitwa rozpoczęła się przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej. Następnie pielgrzymi podczas nabożeństwa drogi krzyżowej rozważali ostatnie chwile życia Chrystusa. Po przybyciu do sanktuarium miało miejsce nabożeństwo pokutne i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie animowana przez świeckich z diecezji kieleckiej i opolskiej.
Punktem kulminacyjnym czuwania była Eucharystia z homilią. Przewodniczył jej o. Pavel Lemekh OMI, socjusz Mistrza Nowicjatu. W swoim słowie zwrócił uwagę na wymiar zbawczy męki i śmierci Chrystusa na krzyżu.
Pielgrzymka na Święty Krzyż do tego świętego miejsca, to nasze czuwanie i modlitwa niejako naturalnie skłania nas do kontemplacji prawdy o naszym zbawieniu. Tu przy relikwiach Krzyża Jezusa przypominamy wszystko to, co spotkało Chrystusa, całe Jego cierpienie i mękę: modlitwę w ogrójcu, uwięzienie, biczowanie, wyszydzenie i oplucie, ciężar drogi krzyżowej, przybicie do krzyża, mękę agonii i Jego śmierć. Ta kontemplacja męki Jezusa i towarzyszenie Jemu w Jego cierpieniach prowadzi każdego z nas do poznania i doświadczenia miłości Boga do nas. Jezus cierpiał, oddał swoje życie za nas z jednego powodu, z powodu tego, że nas kocha – mówił o. Pavel.
W tym naszym czuwaniu przeszliśmy już drogę krzyżową, przeżyliśmy nabożeństwo pokutne, wielu z nas skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania, aby móc z czystym sercem przyjąć Pana Jezusa w Komunii Świętej. Teraz uczestniczymy w Eucharystii, pamiątce śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. W Jego Passze. Tak jak Izrael obchodził Paschę, o której słyszeliśmy w pierwszym czytaniu. Tak i my obchodzimy naszą Paschę – zwycięstwo Jezusa nad śmiercią i grzechem. Ten ołtarz jest Górą Kalwarią. Każda Eucharystia uobecnia ofiarę Jezusa na krzyżu. Kiedy uczestniczymy we Mszy wtedy uczestniczymy w tej jedynej ofierze którą Jezus złoży raz i na zawsze za grzechy wszystkich nas.
Po zakończeniu Mszy świętej wierni mieli okazję uczcić relikwie Drzewa Krzyża Świętego w sposób indywidualny – oddając im cześć przez ucałowanie. Zawsze towarzyszy temu wielkie skupienie i przejęcie co widać na twarzach tych, którzy w wiarą i pokorą czynią ten gest dając tym samym świadectwo swojej miłości Chrystusowi, który na Drzewie Krzyża dokonał odkupienia każdego z nas.
Kolejne Świętokrzyskie Nocne Czuwanie już za miesiąc tj. 17 sierpnia br.; rozpoczęcie o godzinie 20.00 przy pomniku Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej u podnóża świętokrzyskiego sanktuarium. Serdecznie zapraszamy.
Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj (KLIKNIJ)
(kz)
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
27 listopada 2024
Co znaczy, że św. Eugeniusz był „człowiekiem Adwentu”?
26 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024