
15 października 2018
This is a custom heading element.
PODZIWIAŁEM ŚRODKI, JAKICH OJCIEC UŻYŁ, ABY SPROWADZIĆ TEN KRNĄBRNY UMYSŁ KU BARDZIEJ RACJONALNYM MYŚLOM.
W poprzednim rozważaniu badaliśmy list Eugeniusz do biskupa Gap dotyczący sanktuarium Notre-Dame du Laus. Teraz Eugeniusz o tej samej delikatnej sprawie pusze do ojca Guiberta.
Podziwiałem środki, jakich ojciec użył, aby sprowadzić ten krnąbrny umysł ku bardziej racjonalnym myślom i przypominając ojcu całą sprawę, [twierdzę, że] doskonale mnie ojciec wyciągnął i uratował. Dyskusja na planie, na którym ustawił ją JE z Gap, mogła mieć jedynie pożałowania godne zakończenie.
Yvon Beaudoin w przypisie wyjaśnia kontekst sprawy: Biskup i duchowieństwo z Gap myśleli już o przejęciu kierownictwa w N.-D. du Laus, aby zorganizować tam dom dla księży emerytów w podeszłym wieku. Ojciec Guibert gotów był zgodzić się na nich, lecz JE Arbaud uważał te warunki za zbyt uciążliwe. Biskup Gap ciągle skarżył się na oblatów z racji zainteresowania, jakie okazywali Lamennais’owi, i nauczania moralności, wzorowanego na świętym Alfonsie. Nie mówiąc na razie o odesłaniu oblatów, poprosił chociaż o wyjazd ojca Guiberta. JE de Mazenod odmówił i zobowiązał przełożonego do powiadomienia o odmowie prałata, który pozostawił sprawy tak, jak były. Najlepsze porozumienie istniejące między JE Arbaudem i ojcem Guibertem wyciąga Założyciela „doskonale”, tzn. wyciąga go z kłopotu, ponieważ w zasadzie to właśnie jego doktryn moralnych i dawnych relacji z Lamennais’em, biskup nie lubi.
Rozum, metody i sprawiedliwość były po naszej stronie, siła i bezprawie były w jego rękach i użyłby ich z racji swego stanowiska i wykształcenia. Nie posunął się ojciec zbytnio w tym, co powiedział na temat doktryn pana Lamennais’go. Panowie ci zawsze mylili szacunek, jaki miałem dla autora, z poważaniem, którym, jak sądzili, darzyłem jego utwory; nie odróżniali też [specyfiki] epoki. Zdecydowanie akceptuję również zaproponowany przez ojca plan postępowania wobec niego. Ze swojej strony powinien on zrezygnować z przeszkody, jaką stawia przed wszystkimi powołaniami…
List do Hipolita Guiberta, 25.03.1833, w: EO I, t. VIII, nr 444.
Kolejny przykład wielu trudnych pytań i delikatnych sytuacji, którym musiał sprostać Eugeniusz wraz ze zgromadzeniem.
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
9 maja 2025