19 marca 2019
This is a custom heading element.
CZAS, KTÓRY NIE JEST ANI CZASEM WOJNY ANI POKOJU.
Eugeniusz przez kilka miesięcy pozostał w Rzymie. Yvon Beaudoin kontynuuje opis konfliktu pomiędzy rządem francuskim a biskupem de Mazenodem:
Krótko po swoim powrocie do Marsylii, w grudniu 1833 r., biskup Ikozji decyduje się bronić przed sądem. Sprawa szybko postępuje, kiedy na początku stycznia 1834 r., kardynał Bernetti pisze z Rzymu nieoficjalny list, w którym prosi biskupa o przerwanie procesu i o wycofanie się z życia publicznego, według wyraźnego życzenia rządu. „Opinia, jaką się ma tutaj, pisze rzymski korespondent, jest całkowicie niezależna od osobistej opinii, którą mamy o was. Uważamy was za biskupa, który ma odpowiednie zdolności, aby wzbudzać miłość do Kościoła w czasie pokoju, czynić go groźnym w czasie wojny, przynosić mu zaszczyt w obu wypadkach, nawet przez męczeństwo; ale nie widzimy was dość giętkim i wystarczająco adaptującym, by się podobać w czasie, który nie jest ani czasem pokoju, ani czasem wojny.
Yvon Beaudoin, EO I, t. 8. ss. XXV-XXVI.
Pod wpływem tego listu Eugeniusz rezygnuje z procedury sądowej i odpowiada Rzymowi:
… Ponieważ Najwyższy Pasterz jest zasmucony pomysłem procesu przed sądem, rezygnuję z dochodzenia sprawiedliwości za pomocą tego środka. Możecie powiedzieć, jakie jest moje stanowisko w tym względzie i że wszystko składam w ręce Ojca Świętego.
List do barona D. Papassiana, w Rzymie, 14.03.1834, w: EO I, t. XV, nr 173.
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024
Madagaskar: w parafii Notre Dames de Lourdes
25 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
25 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
25 listopada 2024