Święty Krzyż: Ponad 3 tysiące motocyklistów na rozpoczęciu sezonu

This is a custom heading element.

3 maja 2019

Około 3,5 tys. miłośników jednośladów – motocyklistów z całej Polski i z zagranicy, przybyło na IV Świętokrzyskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Po raz  kolejny można było podziwiać motocykle zarówno te nowoczesne jak i te zabytkowe.

Mszy świętej sprawowanej w plenerze przed zachodnim skrzydłem klasztoru, przewodniczył rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu o. Dariusz Malajka OMI. W słowie wstępnym wyraził wdzięczność wszystkim, którzy mimo niesprzyjającej aury dotarli na świętokrzyskie wzgórze: „To już czwarta edycja wspólnej modlitwy w tym wyjątkowym miejscu uświęconym obecnością relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Dziś wśród nas są także kapłani z diecezji sandomierskiej, miłośnicy jednośladów.”

Jesteśmy tutaj z potrzeby serca, aby prosić Boga przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski – za siebie, aby każdy wyjazd z domu był szczęśliwy, roztropny i byśmy powracali z wielu szlaków, które sobie obieramy, realizując pasję jazdy motocyklem. Tutaj chcemy także szczególnie przypomnieć sobie jak cennym darem od Boga jest nasze życie. Będąc za kierownicą naszych maszyn – pamiętajmy o innych użytkownikach dróg. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego a na pewno nasze podróżowanie będzie bezpieczne.

Kazanie podczas Mszy świętej wygłosił o. Zygfryd Wiecha OMI, pełniący posługę ekonoma w świętokrzyskim klasztorze. Kaznodzieja zwrócił uwagę na obecność Maryi w naszej ojczyźnie:

Od zarania dziejów naszego narodu Maryja była z nami. Do niej tak bardzo chętnie zwracamy się z prośbą, by orędowała za nami u Swego Syna. Bo przecież to pod Krzyżem, na Golgocie stała się naszą Matką.  Dlatego dziś po raz kolejny za wzorem naszych praojców wołamy: Tyś wielką chlubą naszego narodu. Maryjo bądź naszą obroną, ucz nas wierności Bożemu Prawu, Bożemu Słowu! Przyzywamy dziś Twego przemożnego orędownictwa: prowadź nas drogami prawdy, uczciwości i miłości.

Po modlitwie po Komunii świętej, ojciec Dariusz odmówił modlitwę w intencji kierowców i właścicieli motocykli. Następnie zasiadając w jednym z jednośladów, przejechał plac oraz drogę przez Puszczę Jodłową, kropiąc wodą święconą motocykle i ich właścicieli.

Organizatorami IV Świętokrzyskiego Rozpoczęcia Sezonu Motocyklowego byli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża oraz państwo Marzena i Grzegorz Niedzielscy, reprezentujący firmę „Moto Galantx”. Patronat honorowy nad pielgrzymką objęła pani Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski oraz pan Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Zaś patronat medialny sprawowały: Radio Kielce oraz TVP 3 Kielce. Spotkanie zabezpieczyła Świętokrzyska Policja, Strażacy Ochotnicy z Nowej Słupi i Bielin, Wojsko Polskie, Pogotowie Ratunkowe, Straż Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

(D. Malajka OMI)