Prowincjał na sesji jubileuszowej Nuncjatury Apostolskiej
This is a custom heading element.
Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Paweł Zając OMI, uczestniczył w sesji naukowej z okazji 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczypospolitą Polską. Jej organizatorem był Nuncjusz Apostolski w Polsce – abp Salvatore Pennacchio.
Uczestniczyli w niej hierarchowie Kościoła w Polsce m.in.: kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Budzik, bp Józef Guzdek oraz biskupi: Artur Miziński i Piotr Jarecki. Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce reprezentował przewodniczący – o. Janusz Sok CSsR, obecni byli także przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich oraz osoby świeckie.
W pierwszej części odczytano list Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego. Po krótkim wystąpieniu Sekretarza Stanu ds. Europejskich, Konrada Szymańskiego, głos zabrał Sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. Relacji z Państwami – abp Paul Gallagher. Przedstawił wykład: „Misja Arcybiskupa Achille Rattiego i dyplomacja papieska”.
W historycznej części spotkania przedłożono następujące zagadnienia: „Papieże Leon XIII i Pius X a sprawa polska” (prof. Marek Konrat z Warszawy, Instytut Historii PAN i UKSW), „Misja Nuncjusza Rattiego w Polsce” (ks. prof. Stanisław Wilk SDB z Lublina, KUL) oraz „Kościół i społeczeństwo polskie wobec wyzwań odzyskanej niepodległości (1919-1936)” (bp prof. Jan Kopiec z Gliwic, Uniwersytet Opolski).
Na marginesie tej historycznej sesji można pokusić się o dwie uwagi: związane z historią oblatów na ziemiach polskich oraz sprawowania opieki nad obrazem Matki Bożej Kodeńskiej.
Przed Jej wizerunkiem, umieszczonym na Zamku Królewskim w Warszawie kapelusz kardynalski otrzymał kard. Wawrzyniec Lauri (25.01.1927) – nuncjusz papieski w Polsce, który zastąpił na ten funkcji Achille Rattiego. Na to wydarzenie został przygotowany specjalny ołtarz, w którym umieszczono obraz, przed którym odbywała się uroczystość zarówno religijna, jak i państwowa. Pół roku później, w podobnych okolicznościach biret kardynalski otrzymał także kard. August Hlond, Prymas Polski (29.06.1927).
„Z Częstochowy Cudowny Obraz Matki Boskiej Kodeńskiej przewieziony został do Warszawy. Tutaj, odnowiony przez profesora Jana Rutkowskiego, po raz pierwszy wystąpił publicznie na Zamku Królewskim podczas uroczystości wręczenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Ignacego Mościckiego, biretu kardynalskiego Kardynałowi Wawrzyńcowi Lauri. (…) Wygnanka ze swej świątyni Kodeńskiej wraca do niej i pierwszy jej krok, za zrządzeniem Opatrzności, jako Królowej Polski, na Zamek Królewski i to w chwili, gdy Prezydent Polski, wykonując przywilej, dawany monarchom chrześcijańskim, wkłada nowo mianowanemu kardynałowi biret na głowę! Niezbadane są wyroki Boże! (…) Zgodnie z życzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej, który stanął na czele komitetu uroczystego sprowadzenia Cudownego Obrazu Matki Boskiej do Kodnia, zgodziliśmy się, aby Obraz ten pozostał w Warszawie do chwili włożenia biretu kardynalskiego na arcybiskupa Gnieźnieńskiego i Poznańskiego, Kardynała Augusta Hlonda” (z listu bp. Henryka Przeździeckiego, W sprawie wprowadzenia do Kodnia Cudownego Obrazu Matki Boskiej, Siedlce 09.07.1927 roku).
Warto jeszcze wspomnieć inny fakt związany z historią oblatów. W kwietniu 1920 roku wizytator apostolski Achille Ratti, późniejszy nuncjusz apostolski w Polsce, odwiedził Piekary Śląskie. Od 1919 roku przebywali tu pierwsi oblaci, pracujący na ziemiach polskich: o. Jan Wilhelm Kulawy OMI, o. Jan Pawołek OMI i o. Franciszek Kosian OMI. Prawdopodobnie doszło tu do spotkania nuncjusza z oblatami. Co ciekawe, dziennik „Breslauer Zeitung” właśnie tym zakonnikom przypisywał 100 000 głosów za Polską w czasie plebiscytu. Miało to się dokonać poprzez ich działalność kaznodziejską i patriotyczną. Ojcowie Kulawi i Pawołek zostali zamęczeni później w obozach koncentracyjnych, a ojciec Kosian wrócił do Kanady – unikając tym samym zesłania do obozu zagłady za swoją działalność w Piekarach.
(pg/R. Wawrzeniecki OMI/zdj. Flickr Episkopat Polski/NAC Warszawa)
Wspomnienie rocznicy śmierci sługi Bożego o. Victora Lelièvre’a OMI
29 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
29 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
29 listopada 2024
Madagaskar: w seminarium i domach oblackich w Fianarantsoa
28 listopada 2024
Wspomnienie bł. Franciszka Estebana OMI i towarzyszy
28 listopada 2024
Poznań: 10. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej
28 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024