Piekary Śląskie: Rozpoczęcie obchodów 100-lecia obecności oblatów w Polsce

This is a custom heading element.

27 maja 2019

W 1919 roku pierwsi oblaci polscy głosili kazania podczas obchodów kalwaryjskich. Przygotowując się do rocznicy 100-lecia istnienia struktur Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w dorocznej Pielgrzymce Mężczyzn do Piekarskiego Sanktuarium uczestniczyła administracja prowincji na czele z o. Pawłem Zającem OMI – prowincjałem, przełożeni oblackich domów zakonnych, klerycy i nowicjusze.

O znaczeniu spotkania w Piekarach Śląskich mówi prowincjał, o. Paweł Zając OMI:

W tegorocznej pielgrzymce mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej uczestniczą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na czele ze swoim prowincjałem (ks. Pawłem Zającem). Są z nami dlatego, że równe 100 lat temu pierwsi polscy oblaci też byli w Piekarach. W okresie przygotowań do plebiscytu głosili pielgrzymom i w okolicznych parafiach kazania religijno-patriotyczne i rekolekcje w języku polskim; podtrzymywali ducha polskości. Dzisiejszą pielgrzymkę uważają za wprowadzenie do jubileuszu 100-lecia posługi w naszej ojczyźnie! Drodzy Bracia, życzmy Wam następnych stu lat posługi – mówił Metropolita Katowicki – abp Wiktor Skworc.

Podczas Eucharystii, jako dar ołtarza złożono w ofierze ornaty maryjne, aby służyły Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Jest to dar oblatów, rozpoczynających świętowanie jubileuszu 100-lecia obecności w Polsce. Podczas popołudniowej modlitwy mężczyzn wystąpił zespół klerycki „Gitary Niepokalanej”.

W pielgrzymce do Piekar Śląskich uczestniczyło w tym roku ok. 80 tysięcy pątników.

(pg/zdj. OMI/J. Czernecki OMI/J. Wcisło OMI/K. Jamrozy OMI)