Zahutyń: 40 lat obecności oblatów, istnienia parafii oraz jubileuszowa Misja Święta

This is a custom heading element.

30 czerwca 2019

W niedzielę 23 czerwca 2019 roku wspólnota parafialna w Zahutyniu (archidiecezja przemyska) świętowała jubileusz 40-lecia istnienia. Uroczystość połączona była z dziękczynieniem za 40 lat obecności oblatów, którzy sprawują duszpasterską opiekę nad parafią oraz kościołami w Zahutyniu i na Dolinie. Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Jamrozek – Biskup Pomocniczy Metropolii Przemyskiej. Koncelebransami byli: Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Paweł Zając OMI, Dziekan Dekanatu Sanok II – ks. Piotr Buk, proboszcz parafii – o. Tomasz Woźny OMI, dawny proboszcz – o. Leon Witek OMI, o. Piotr Jasionowski OMI z miejscowej wspólnoty oblackiej oraz misjonarze, którzy przygotowywali parafię do jubileuszu przez tygodniową Misję Świętą – o. Paweł Gomulak OMI z klasztoru w Opolu oraz o. Janusz Napierała OMI z klasztoru w Laskowicach Pomorskich. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych, a także licznie zgromadzeni parafianie.

Kazanie wygłosił o. Paweł Gomulak OMI – Misjonarz Miłosierdzia. Wskazywał, że chrześcijaństwo nie polega tylko na unikaniu grzechu, ale na pasji kroczenia za Chrystusem.

Parafia to nie tylko mury, ściany, ale to ludzie, którzy żyją pasją Ewangelii, którzy wychodzą stąd i zmieniają świat, w którym żyją. Dzisiejsze dziękczynienie jest spojrzeniem na wiarę pełną pasji tych wszystkich, którzy przez 40 lat zmieniali oblicze tej ziemi.

 

 

Na zakończenie liturgii podziękowanie za wiarę i trwanie przy Chrystusie złożył główny celebrans. Ojciec prowincjał dziękował biskupowi przemyskiemu za zaufanie, jakim obdarzył oblatów. Głos zabrali również przedstawiciele Europarlamentu, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, władz samorządowych i lokalnych. Na koniec słowa podziękowania wyraził proboszcz oraz przedstawiciele parafii.

Uroczystości jubileuszowe poprzedziła Misja Święta, która odbywała się zarówno w kościele parafialnym w Zahutyniu, jak i w świątyni filialnej na Dolinie. Jej zwieńczeniem było nabożeństwo w kościele filialnym, które odbyło się przed południem, a w świątyni parafialnej odbyło się podpisanie aktu zakończenia misji, instalacja oraz poświęcenie nowego krzyża misyjnego, który wykonany został na podobieństwo krzyża oblackiego.

Po uroczystościach o wymiarze duchowym, przyszedł czas na dzielenie radości przy stole.

(pg)