
Misyjni „święci z sąsiedztwa” w powakacyjnych „Misyjnych Drogach”
This is a custom heading element.
W powakacyjnym wydaniu pisma zostali przedstawieni Franciszkowi, misyjni, „święci z sąsiedztwa”. To oni zmieniają świat wokół siebie przez zazwyczaj nienagłośnione inicjatywy, wypływające ze spotkania z Bogiem i troski o innych ludzi. Takie osoby stawia Kościołowi przed oczyma papież w nadchodzącym miesiącu misyjnym. W wydaniu znajduje się papieskie orędzie na niedzielę misyjną.
Teolog mieszkający w Andach, franciszkanin Kasper Kaproń napisał: „Rewolucja bergogliańska (papieża Franciszka) we współczesnym chrześcijaństwie polega na tym, że zamienia on dominujący model kartezjański »Cogito, ergo sum« (Myślę, więc jestem), którego konsekwencją jest triumfalizm racjonalności naukowo-technicznej nad radykalnością Ewangelii, na model »Diligor, ergo sum« (Jestem kochany, więc jestem). Prowadzi on do odkrycia siebie jako umiłowanego stworzenia, co w konsekwencji rodzi w człowieku zachwyt nad całym stworzeniem i chęć pomocy, bez względu na przeciwności, ludziom różnego rodzaju peryferii – trudno się z nim nie zgodzić – napisał w edytorialu redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI. – W tym numerze „Misyjnych Dróg” pokazujemy osoby z misji, które sprawiają, że Kościół staje się wiarygodny. Zwyciężyła w nich pewność tego, że są kochani przez Boga, mają sprawne ręce, serca i w ten sposób zmieniają swój świat. Wielu im mówi, że są głupi, radykalni, dziwni. Papież Franciszek napisał w „Gaudete et exsultate”, że w Kościele ważni są nie tylko święci z obrazków, ale też „święci z sąsiedztwa” – którzy pożyczą cukier, nakarmią głodne dziecko sąsiada, pomogą naprawić auto, zrobią zakupy, żyjący Ewangelią i działający na rzecz potrzebujących, bo tak po prostu trzeba. Piszemy o nich wszystkich. Biskup Rzymu na rozpoczynający się Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w październiku br. daje nam za przykład 25 takich misyjnych świadków Ewangelii – kontynuował.
Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Tomasz Terlikowski, Leon Nieścior OMI, Justyna Sprutta, Beata Legutko, Anna Musiał, Justyna Homma) przedstawili misyjnych „świętych z sąsiedztwa”, w krajach misyjnych wszystkich kontynentów. Można przeczytać zarówno orędzie papieża Franciszka na kolejną niedzielę misyjną, jak i analizę oblackiego spotkania międzykapitulnego w Obrze k. Wolsztyna (Paolo Archiati). W oblackim piśmie znajdziemy także wypowiedzi ekspertów dotyczące „świętości z sąsiedztwa” autorstwa Marii Górczyńskiej, ks. Macieja Będzińskiego oraz Elżbiety Sołtysik SSPC.
W 197. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z Joanną Rabską i Maciejem Durskim. Dotyczą tematu numeru i ukazują inicjatywę codziennego karmienia 18 mln dzieci w krajach misyjnych, a także pracy na rzecz uchodźców w obozach w Grecji. W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono postać o. płk. Konrada Stolarka OMI (Marcin Wrzos OMI, Justyna Nowicka).
W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Deszcz nie ustępował przez całą niedzielę i w poniedziałek zajęcia odwołano. Nie wyszło żadne oficjalne rozporządzenie w tej sprawie. Zwyczajnie w Paragwaju – zwłaszcza na błotnistej prowincji – wiadomo, że gdy pada, połowa uczniów, nauczycieli i personelu na zajęcia nie dotrze, więc nie warto zawracać głowy tej drugiej połowie” – to fragment zapisków Wojciecha Ganczarka z Paragwaju. Natomiast reportaż Luizy i Bartosza Turków dotyczy tradycyjnego Koziego targu w Omanie: „Jedni i drudzy przekrzykują się, zachwalając, pytając i targując się. Rozpoczyna się niezwykły spektakl – kupno i sprzedaż kozy to nie tylko transakcja, ale cały proces, a przed jej sfinalizowaniem każda koza jest dokładnie oglądana: sprawdzane są kolejno zęby, oczy, kopyta” – zapisują.
W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektów „Misja Szkoła” i „Chata Medyka” prowadzonych przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Bermudów. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Wśród autorów jest również Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.
(misyjne.pl)
Komentarz do Ewangelii dnia
15 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
14 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025