Święty Krzyż: Pasterka i żywa szopka w sanktuarium

This is a custom heading element.

26 grudnia 2019

W bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu jest już szopka bożonarodzeniowa. W tym roku głównym wykonawcą stajenki, która powstała w prezbiterium świętokrzyskiej bazyliki  jest Muzeum Wsi Kieleckiej. Pomysłodawczynią i główną inspiratorką przedsięwzięcia  jest Magdalena Kusztal, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Tegoroczna szopka znacznie różni się od poprzednich, jakie do tej pory były budowane na Świętym Krzyżu. Pątnicy nawiedzający świętokrzyskie sanktuarium, będą mogli podziwiać płaskorzeźby Jezusa, Maryi i Józefa wykonane w technice ludowej umieszczone w stajence, zbitej z desek i pokrytej strzechą, obok której znajduje się chata wiejska z regionu świętokrzyskiego – także pokryta strzechą, w której wnętrzu ukazana została wieczerza wigilijna. Nad szopką są anioły wykonane w stylistyce ludowej, obwieszczające narodzenie Zbawiciela. Całość została doświetlona co nadaje całości jeszcze większego uroku i pozwala na głębokie przeżycia duchowe. Jodłowe drzewka w bazylice zostały przyozdobione przepięknymi bombkami i dekoracjami świątecznymi, wykonanymi ręcznie przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”.

Podobnie jak w latach ubiegłych jest także na Świętym Krzyżu żywa szopka, która powstała na placu przed bazyliką. Dzięki życzliwości i uprzejmości oraz wielkiemu zaangażowaniu Mirosława Nowocienia z Jeleniowa i Jana Bzymka z Dębniaka, pielgrzymi mogą podziwiać: osiołki, kucyka, owieczki, ptactwo domowe oraz ptactwo ozdobne. Wnętrze żywej szopki zostało ubogacone licznymi przedmiotami gospodarskimi, jakimi przed laty posługiwano się na co dzień w gospodarstwie.

Żywa szopka będzie dostępna  do 6 stycznia 2020r.

W takiej scenerii wspólnota świętokrzyska celebrowała pamiątkę narodzin Chrystusa. Eucharystii o północy przewodniczył i słowo Boże wygłosił superior klasztoru – o. Marian Puchała OMI.

(D. Malajka OMI)