Oblacki kościół w materiale BBC

This is a custom heading element.

14 kwietnia 2020

Na początku kwietnia na łamach portalu bbc.com ukazał się artykuł Clare Dowdy pod tytułem: „Zadziwiające kościoły komunistycznej Polski”. Wśród fotografii, ilustrujących artykuł, znalazł się kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju we Wrocławiu.

Inspiracją dla publikacji stała się działalność projektu „Architektura VII dnia”, którego założyciele ukazują postmodernistyczne bryły architektoniczne kościołów, budowanych w okresie komunizmu.

Policzyliśmy – po wojnie zbudowano w Polsce ponad trzy i pół tysiąca kościołów. Większość powstała w duchu reformatorskiego Soboru Watykańskiego II. I choć budowle sakralne znacząco wpłynęły na krajobraz, pozostają na peryferiach dyskusji o współczesnej polskiej architekturze – tłumaczą twórcy projektu „Architektura VII dnia”.

W czasach PRL wznoszenie kościołów było jedną z form protestu. Ilość prowadzonych budów świątyń katolickich była wprost proporcjonalna do skali protestów przeciwko władzy. Tylko w latach 80., w okresie po powstaniu „Solidarności”, zainicjowano budowę ponad tysiąca świątyń! Większość wzniesiono wyłącznie dzięki oddolnym działaniom parafian. Wspólnoty wiernych były zaangażowane w proces powstawania kościołów od samego początku – ludzie organizowali się, wyłaniali projekty, masowo uczestniczyli w budowach, finansowali je – dodają.

Postanowili spisać ich historie.

Budowa kościoła na Popowicach we Wrocławiu przypadła na lata 1982-1994. Autorami projektu architektonicznego byli: Wojciech Jarząbek, Wacław Hryniewicz i Jan Matkowski. Tak powstała „postmodernistyczna forma uzupełniona niesamowitą kompozycją kamienia i cegły”.

Zobacz [Galeria budowy kościoła na wrocławskich Popowicach]

Zobacz [Artykuł w BBC]

(pg)