Święty Krzyż: Dokładnie 84 lata temu postawiono 20 metrowy krzyż – pamiątkę pierwszego odpustu na Świętym Krzyżu po objęciu sanktuarium przez oblatów

This is a custom heading element.

10 maja 2020

Dwudziestometrowy znak krzyża wpisał się na stałe w krajobraz najstarszego polskiego sanktuarium narodowego, witając pielgrzymów zdążających na szczyt od strony Nowej Słupi – tzw. traktem królewskim – drogą, którą pielgrzymowali do tego miejsca królowie polscy. Niewielu jednak wie, dlaczego stanął u podnóża świętokrzyskiego opactwa. W krzyżu znajduje się dokument, który został tam umieszczony w dniu jego instalacji:

Działo się na Świętym Krzyżu, w niedzielę dnia 10 maja 1936 roku, kiedy na Stolicy Apostolskiej zasiadał Jego Świętobliwość Papież PIUS XI, Prymasem zaś Polski był Jego Eminencja ks. Kardynał Dr. AUGUST HLOND, a Prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej Dr. IGNACY MOŚCICKI, Administratorem Apostolskim Diecezji Sandomierskiej Najprzewielebniejszy Ks. Prałat ANTONI KASPRZYCKI, a sufraganem Diecezji Jego Ekscelencja Ks. Biskup PAWEŁ KUBICKI, Dziekanem i proboszczem parafii Słupia Nowa ks. Kanonik RAJMUND MATEUSZCZYK, a wikariuszem Jego Ks. Stanisław Warchoł, stróżami zaś prastarej Świątyni Benedyktyńskiej wraz z najcenniejszym skarbem prawdziwego DRZEWA świętego Krzyża byli od 15 stycznia 1936 roku Ojcowie Misjonarze – Oblaci Marji Niepokalanej /Księża Jan Kulawy – delegat, Piotr Purgoł, Antoni Potoczny i Brat Antoni Adamski/,

KRZYŻ TEN

fundowany przez Księdza Prałata Dra Stefana ŚWIETLICKIEGO, proboszcza parafji Wierzbnik, wzięty z lasów Puszczy – Jodłowej na Świętym Krzyżu, o wysokości 20-stu metrów i przeciętnej średnicy 70-ciu centymetrów, wykonany i postawiony w piątek, dnia 8-go maja 1936 roku, pod kierownictwem Pana Filipa Tarasiuka z Terespola n/Bugiem, poświęcono na uroczystym zakończeniu i na pamiątkę Pierwszego Wielkiego Odpustu ośmiodniowego /od 3-go do 10-go maja/, prowadzonego przez wyżej wymienionych Ojców Oblatów przy olbrzymim udziale pątników z okolicznych parafij.

Ks. Dr. Stefan Świetlicki

Ks. J.Kulawy, Deleg.OMI.

Szamb.Pap.Prob. z Wierzbnika Ks. Piotr Purgoł, OMI

Ks. Dr. Piotrowicz, prob.par. Ptkanów

Ks. Antoni Potoczny, OMI

(pisownia oryginalna)

 

Pamiątkowy krzyż został wykonany z drewna jodły ze świętokrzyskich lasów (fot. Archiwum OMI na Świętym Krzyżu)

Instalacją krzyża zakończono pierwszy wielki odpust ku czci znalezienia relikwii Drzewa Krzyża Świętego przez cesarzową Helenę – pierwszy dla misjonarzy oblatów, którzy od stycznia 1936 roku objęli opiekę nad świętokrzyskim sanktuarium.

Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 3 maja 1936 roku. Przez cały dzień relikwie drzewa Krzyża Świętego wystawione były do czci wiernych, którzy tłumnie przybywali na wzgórze świętokrzyskie. Obchody trwały tydzień.

Pielgrzymi na Świętym Krzyżu (Archiwum OMI na Świętym Krzyżu)

W dniu zakończenia odpustu ku czci Znalezienia Krzyża, suma odpustowa została poprzedzona procesją z Najświętszym Sakramentem. Po zakończeniu Mszy świętej powrócono do kościoła, by znów w procesji wyruszyć tym razem pod krzyż jodłowy, by dokonać jego poświęcenia, nałożyć odpusty i wysłuchać kazania – czytamy w księdze ogłoszeń.

(fot. Archiwum OMI na Świętym Krzyżu)

Pierwsza nasza myśl w tym dniu tak uroczystym wznosi się ku Bogu Najwyższemu, by Mu podziękować za łaskawą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu naszego Wielkiego Odpustu. Zesłał nam takie ciepło i taką pogodę, jakiejśmy się nawet nie spodziewali. Codziennie witaliśmy tłumy pątników z różnych parafji, często nawet ze swoim Ks. Proboszczem na czele.

 

Olbrzymie tłumy ludu obległy całą górę i część łąki – wiernych mogło być ok. 10.000. Pogoda prześliczna. W pień krzyża wpuszczono dokument z opisem okoliczności dnia – i zacementowano oraz zawieszono tabliczkę z odpustami. Uroczystość udała się ponad wszelkie spodziewanie pod każdym względem. Nie mniej też dopisała pogoda – zapisali oblaci w kronice.

Obecny krzyż został poświęcony przez ordynariusza diecezji sandomierskiej, bp. Krzysztofa Nitkiewicza, na zakończenie nabożeństwa drogi krzyżowej w Wielki Piątek bieżącego roku.

Obecnie, stojący krzyż, wyciosany jest z modrzewia i jest już piątym z kolei. Widnieją na nim daty, które przypominają, w jakich latach był wymieniany: 1957, 1965, 1987, 2012. Ostatnia data, to rok kiedy świętowaliśmy 75. lecie posługi oblackiej w sanktuarium na Świętym Krzyżu – tłumaczy rektor bazyliki świętokrzyskiej, o. Dariusz Malajka OMI.

 

(pg)