„Misyjne Drogi” o Janie Pawle II – papieżu misji
This is a custom heading element.
W najnowszym numerze dwumiesięcznika „Misyjne Drogi” przeczytamy o papieżu Janie Pawle II w 100-lecie jego urodzin. To Ojciec Święty nazywany papieżem misji. Wskazuje na to nie tylko największa w historii liczba misyjnych pielgrzymek apostolskich czy ranga dokumentów misyjnych, które podpisywał, ale też otwarcie i troska o najuboższych z tych terenów.
W maju przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II, a w kwietniu przypadała 15. rocznica jego narodzin dla nieba. Był to papież misji. Wskazuje na to nie tylko największa w historii liczba misyjnych pielgrzymek apostolskich czy dokumentów misyjnych, które podpisywał, ale też otwarcie na dialog międzykulturowy i międzyreligijny, a przede wszystkie troska o najuboższych z tych terenów – napisał w edytorialu do najnowszego numeru redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI. Chcemy z Wami przemierzyć misyjne drogi Karola Wojtyły. Warto może przytoczyć tu fragment ułożonej przez Zbigniewa Herberta „Modlitwy Pana Cogito – podróżnika”, bo wydaje się, że te słowa mógłby z przekonaniem kierować do Boga także Karol Wojtyła, i to już jako młody ksiądz: „Panie, dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny (…). Pozwól o Panie (…) żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia, a nade wszystko żebym był pokorny, to znaczy ten który pragnie źródła” – kontynuował.
Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Tomasz Królak, Marek Rostkowski OMI, Tomasz Szyszka SVD, Jarosław Różański OMI, Wojciech Kluj OMI, Maciej Kluczka) przedstawili zaangażowanie misyjne Jana Pawła II na poszczególnych kontynentach. W dwumiesięczniku można przeczytać tekst o relacjach papieża z Wadowic z oblatami (autorstwa Pawła Latuska OMI). W oblackim piśmie znajdziemy także wypowiedzi i wspomnienia ekspertów dotyczące biskupa Rzymu pochodzącego z Polski: Justyny Janiec-Palczewskiej, Romana Tomanka OMI i Pawła Osesa.
W 201. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z p. Hanna Suchocką, byłą premier i ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej oraz z p. Magdaleną Wolińską-Riedi, Polką mieszkającą w Watykanie wraz z mężem i dziećmi. Autorzy tekstów rozmawiali o Ewangelii, Janie Pawle II, misjach, pracy w Watykanie oraz o tym, co zostało z nauczania papieskiego. W numerze poruszono też temat dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego Jana Pawła II (Eugeniusz Sakowicz, Aleksandra Jacoń).
W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże.
W Wadowicach przy ul. Kościelnej 7 znajduje się kamienica, w której 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła, syn Emilii i Karola seniora. (…) To jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić. Na każdym kroku tętni życiem. Ukazuje osobę papieża, jego naukę i przesłanie. Przechodząc przez 16 stref zajmujących cztery kondygnacje kamienicy, poznajemy kolejne etapy życia Wojtyły: od domu rodzinnego w Wadowicach, w którym wszystko się zaczęło, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Miejsce to jest swoistą podróżą w czasie i opowieścią o człowieku, który, dorastając w niewielkim małopolskim miasteczku, uczył się szacunku, dialogu, otwartości i zrozumienia dla innych kultur; dla którego rozwój duchowy i intelektualny miał ogromne znaczenie – to fragment zapisków Anety Krupki z Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.
Natomiast reportaż Zuzanny Radeckiej dotyczy Światowych Dni Młodzieży.
W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących projektu „Misja Szkoła”, prowadzonego przez redakcję. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Chile. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne jest także w wolnej sprzedaży.
(misyjne.pl)
Nowa administracja Delegatury na Madagaskarze
11 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Józef Wcisło OMI: rok łaski od Pana [KOMENTARZ BIBLISTY]
10 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
10 stycznia 2025