„Bez oblatów Kościół w Polsce i na całym świecie byłby o wiele uboższy” – uroczysta Msza święta w katedrze poznańskiej z okazji 100-lecia Polskiej Prowincji

This is a custom heading element.

6 czerwca 2020

Eucharystią w katedrze poznańskiej rozpoczęły się centralne uroczystości dziękczynne za 100 lat obecności oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce. Liturgii przewodniczył metropolita poznański – abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przy ołtarzu obecni byli także: bp Jan Kopiec – ordynariusz gliwicki, bp Szymon Stułkowski – biskup pomocniczy poznański, Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia – o. Paweł Zając OMI, misjonarze oblaci oraz prezbietrzy zakonni i diecezjalni, związani z posługą oblacką. Nad oprawą liturgiczną czuwali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. Bazylika katedralna wypełniła się przedstawicielami instytutów życia konsekrowanego, świeckimi przyjaciółmi naszej rodziny zakonnej oraz delegacją Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

W homilii abp Stanisław Gądecki nawiązał do bogatej historii Zgromadzenia, przywołując najważniejsze momenty z dziejów Polskiej Prowincji:

W dniu dzisiejszym świętujemy 100. lecie obecności oblatów w Polsce. Jest to powód do radości dla wszystkich oblatów a także dla tych, którzy żyją w promieniach charyzmatu oblackiego i tych, którzy korzystają z owoców duszpasterskich trudów oblackich. Zdaniem Ojca Prowincjała ten jubileusz powinien jeszcze bardziej ożywić gorliwość misyjną, zakonną i kapłańską całego zgromadzenia. Winien uczynić coś więcej na rzecz najuboższych, coś więcej na rzecz tych, którzy są najbardziej oddaleni od Chrystusa i Kościoła.

Wspominając dzisiaj 100 lat istnienia waszego Instytutu zakonnego, jesteście wezwani – mówi papież Franciszek – aby odnowić w sobie podwójną miłość; do Chrystusa i do Kościoła. „Kościół, razem z całym światem, przeżywa w najróżniejszych dziedzinach okres wielkich przemian. Potrzebuje ludzi, którzy w sercu będą nosić tę samą miłość do Jezusa Chrystusa, którą miał w sercu młody Eugeniusz de Mazenod i tę samą bezwarunkową miłość do Kościoła, który stara się być domem coraz bardziej otwartym […] – mówił arcybiskup Gądecki.

Na koniec – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – pragnę wyrazić moją serdeczną wdzięczność za waszą obecność, modlitwę i prace duszpasterskie w polskich diecezjach a w szczególności w archidiecezji poznańskiej. Bez oblatów Kościół w Polsce i na całym świecie byłby niesłychanie ubogi.

Wasze imię – drodzy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej prowincji polskiej – święty Eugeniusz nazwał „paszportem do Nieba”. Niech ono będzie dla was stałym zobowiązaniem do gorliwej misji głoszenia Dobrej Nowiny. Niech Maryja Niepokalana umacnia wasze kroki, szczególnie w chwilach trudnych doświadczeń. Niech towarzyszy waszym misyjnym drogom. Niech otacza was zawsze swoją troskliwą matczyną opieką – zakończył metropolita poznański.

Zobacz całe kazanie:

Pełen tekst homilii abp. Stanisława Gądeckiego – TUTAJ

Na zakończenie liturgii odśpiewano uroczyste „Te Deum”, po którym ojciec prowincjał podziękował zebranym za wspólną modlitwę przy ołtarzu Pańskim i zaprosił na kontynuację świętowania w domu prowincjalnym. W słowie kończącym abp Stanisław Gądecki jeszcze raz wyraził wdzięczność oblatom za ich obecność w Polsce, a szczególnie w archidiecezji poznańskiej, gdzie odznaczają się ponadprzeciętnym zaangażowaniem duszpasterskim.

(pg)