Lubliniec okiem drona – poznaj najstarszy dom Polskiej Prowincji w 6 minut [wideo]

This is a custom heading element.

11 sierpnia 2020

Dom zakonny w Lublińcu łączy się nierozerwalnie z początkami Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1920 roku utworzono pierwszy juniorat (Niższe Seminarium Duchowne) w Krotoszynie, w którym młodzież męska mogła kształcić się, myśląc o powołaniu kapłańskim, zakonnym i misyjnym. Jednak bardzo szybko dom krotoszyński okazał się zbyt mały, aby przyjąć ogromną ilość młodych ludzi, którzy pragnęli kształcić się u oblatów. Zakonnicy zaczęli poszukiwać nowego miejsca dla wychowywania nowych pokoleń misjonarzy. 23 lutego 1922 oblaci nabyli zabudowania Zakładu Wychowawczego im. Franciszka Grotowskiego w Lublińcu. W latach 1925-1930 obiekt został przystosowany do nowej funkcji – dobudowano nowe skrzydła, w których mieściły się: kaplica pw. św. Stanisława Kostki (obecny kościół parafialny), sala teatralna, refektarz, sale wykładowe i sypialnie juniorów. W otaczającym klasztor parku wzniesiono grotę Matki Bożej z Lourdes, którą poświęcono 16 listopada 1937 roku. W latach rozkwitu ilość wychowanków dochodziła do 300. uczniów.

Z Lublińcem związana jest nie tylko św. Edyta Stein, ale również misjonarz oblat – bł. o. Józef Cebula OMI. To właśnie tutaj uczęszczał do junioratu, a od 1923 roku stał się wychowawcą młodzieży. W latach 1931-1937 był superiorem miejscowej wspólnoty zakonnej. Zginął śmiercią męczeńską 9 maja 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Beatyfikowany przez św. Jana Pawła II, 13 czerwca 1999 roku, w gronie 108. męczenników II wojny światowej.

Z Lublińcem związany był również kleryk Alfons Mańka OMI, który jest kandydatem na ołtarze – jego proces beatyfikacyjny ma rozpocząć się niebawem.

(pg)