Zgodnie ze środową decyzją rządu Ukrainy resort kultury ma do 2023 r. zbudować w Kijowie Dom Muzyki i przekazać w stałe bezpłatne użytkowanie kościół pw. św. Mikołaja rzymskokatolickiej parafii pod tym wezwaniem. W parafii posługują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Polski. O zwrot kościoła od lat zabiega polska społeczność Kijowa.

Do Domu Muzyki ma być przeniesiony Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy, obecnie działający w kościele św. Mikołaja.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej, resort ma zapewnić „przekazanie w stałe bezpłatne użytkowanie” budynku kościoła Świętego Mikołaja parafii pw. świętego Mikołaja diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Zaznaczono, że do chwili przeniesienia Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy będzie korzystać z budynku kościoła św. Mikołaja razem ze wspólnotą religijną. Tryb pracy Domu Muzyki Organowej w tym okresie nie ulegnie zmianie, próby i koncerty będą odbywać się zgodnie z grafikiem – podkreślono.

Kościół św. Mikołaja od lat 70. XX wieku wykorzystywany jest jako sala organowa. Regularnie odbywają się tu nabożeństwa rzymskokatolickie. Kijowscy katolicy prowadzą starania o odzyskanie świątyni.