Delegatura na Madagaskarze świętuje jubileusz 40-lecia obecności oblatów

This is a custom heading element.

22 listopada 2020

W naszej misyjnej pracy nigdy nie możemy spocząć na laurach, bo wokół nas są zawsze ludzie, którzy pragną zobaczyć Jezusa z bliska. Pokazujemy ludziom miłosiernego, bliskiego Jezusa poprzez nasze codzienne dobre świadectwo chrześcijańskiego życia i gorliwą misjonarska pracę – mówił do uczestników kongresu o Mariusz Kasperski OMI, Superior Delegatury na Madagaskarze, nawiązując do ewangelicznej sceny spotkania Zacheusza z Jezusem (por. Łk 19,1-10).

Czterodniowe spotkanie przebiegało pod hasłem „Wspólnota Apostołów z Jezusem jest wzorem i nadzieją naszego życia”. Uczestnicy zgromadzili się w Toamasina, aby przygotować się do centralnych uroczystości jubileuszu 40-lecia posługi misjonarzy oblatów na wyspie.

W poniedziałek, 16-go listopada, dzień przyjazdu do miasta Toamasina, zauważyliśmy niebo pokryte czarnymi chmurami. To znak, że na Oceanie Indyjskim tworzy się cyklon. Trochę się tym przestraszyliśmy. Bogu dzięki, od następnego dnia, wtorku, towarzyszyło nam piękno słońce i miła temperatura 30 stopni – relacjonuje Superior Delegatury – W Kongresie brało udział 37 oblatów. Nie mogli do nas dołączyć oblaci zablokowani w Polsce i na wyspie La Reunion z powodu drugiej fali epidemii koronawirusa. Kilku oblatów z Madagaskaru zostało w parafii, w nowicjacie i na wykładach na uniwersytecie – dodaje.

Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii w parafii pw. Matki Bożej z Lourdes, w której uczestniczyli katolicy z oblackich parafii miasta Toamasina. Oprawę liturgiczną przygotowali miejscowi Przyjaciele Misji Oblackich.

Miejscem obrad kongresowych stała się sala wielofunkcyjna katolickiego liceum „Gwiazda Morza”. Przez cztery dni pochylano się nad ważnymi tematami, związanymi z posługą oblatów na Madagaskarze:

Pierwszy dzień naszego spotkania był poświęcony formacji – wychowaniu przyszłych oblatów. Drugi dzień – pracy duszpasterskiej, trzeci dzień finansom. Czwarty dzień był podsumowaniem całego spotkania. W tym też dniu wysłuchaliśmy pozdrowienia, przemówienia ojca prowincjała z Polski, Pawła Zająca OMI, który w języku francuskim podziękował nam za pracę i życzył błogosławionego święta – mówi o. Mariusz Kasperski OMI.

W przesłaniu do uczestników kongresu, Prowincjał Polskiej Prowincji wspomniał list, skierowany przez o. Marcello Zago OMI, Asystenta Generalnego ds. Misji, do o. Alfonsa Kupki OMI – ówczesnego Prowincjała Polskiej Prowincji, z 11 grudnia 1976 roku: „Wraz z moimi życzeniami na Boże Narodzenie, przedstawiam pewną propozycję, która może mieć duże znaczenie dla przyszłości Polskiej Prowincji oblackiej, Zgromadzenia i Kościoła. Pośród wielu próśb o misjonarzy, jakie otrzymaliśmy, postanowiliśmy odpowiedzieć na tę z Madagaskaru. W związku z tym oczekujemy zgody – wstępnej i w ramach możliwości – ze strony waszej rady.”

Odpowiedź Prowincjała polskiego była pozytywna i w 1980 r. pierwsi polscy oblaci (o. Franciszek Chrószcz, Jan Sadowski. Jan Wądołowski, Roman Krauz i Marian Lis) przybyli na Madagaskar). Zapraszający ich biskup, Jérôme Razafindrazaka, był uradowany. Ziarno zostało rzucone. Dzisiaj możemy powiedzieć, że zostało rzucone na dobrą ziemię i przyniosło plon stokrotny. Świętując czterdziestolecie Waszej Delegatury, dziękujecie dobremu Bogu za ten obfity owoc – napisał o. Paweł Zając OMI – Obchody waszego jubileuszu są okazją, aby oddać chwałę Bogu za wielkie rzeczy, jakie wam uczynił i jakie uczynił przez was. Jestem przekonany, że podczas sprawowania Eucharystii będziecie dziękować Bogu za przeróżne organizacje i osoby, które wspierają waszą misję na Madagaskarze.

W czasie Kongresu modliliśmy się rano w parafiach, gdzie posługują oblaci, w parafii świętego Eugeniusza de Mazenoda na peryferiach miasta, w kaplicy na państwowym uniwersytecie. W czwartek wieczorem mieliśmy modlitwy na miejskim cmentarzu, gdzie pochowanych jest trzech oblatów: jeden Polak i dwóch Malgaszy. Cały Kongres zakończyło nabożeństwo pokutne w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – dodaje o. Mariusz Kasperski OMI.

Konkludując obrady kongresowe, oblaci z Madagaskaru wyrażają przekonanie, że odczuwają wielkie błogosławieństwo Opatrzności. Przez ostatnie lata nie brakuje powołań kapłańskich i zakonnych:

Ostatnie lata na pierwszy etap formacji do prenowicjatu mamy po piętnastu kandydatów. Z doświadczenia widać, że o całokształcie i jakości naszego całego oblackiego życia decyduje sposób przeżycia pierwszych pięć lat po święceniach kapłańskich lub ślubach wieczystych braci – daje przełożony Delegatury.

Rozmawiano także o trudnościach posługi oraz uniezależnieniu finansowym od dotacji zewnętrznych. W tej ostatniej kwestii podkreślono, że: „W niestabilnej sytuacji ekonomicznej Madagaskaru jest to obecnie nierealne”. Zaprezentowano publikację o. Henryka Marciniaka OMI, która podsumowuje 40-letnią historię oblackiej posługi na Madagaskarze.

W uroczystość Chrystusa Króla odbyły się centralne uroczystości związane z jubileuszem:

Obszerna relacja z uroczystości jubileuszowych zostanie opublikowana na stronie prowincjalnej.

(pg/zdj. H. Marciniak OMI)