Pierwsze ogólnopolskie spotkanie o charyzmacie oblackim w życiu świeckich

This is a custom heading element.

22 listopada 2020

W sobotę 21 listopada br., poprzez łącza internetowe, odbyło się pierwsze ogólnopolskie spotkanie dotyczące charyzmatu oblackiego w życiu świeckich. Uczestniczyło w nim około 30 przedstawicieli oblackich dzieł i parafii z całego kraju.

Gospodarzem spotkania był o. Bartosz Madejski OMI – koordynator ds. inicjatywy współpracy ze świeckimi w Prowincji Polskiej. Konferencje przygotowujące do spotkania oraz świadectwa wzajemnej współpracy świeckich i oblatów wygłosili: o. Łukasz Krauze OMI i Małgorzata Mazur.

Z ojcem Łukaszem, które jeszcze do niedawna był koordynatorem ds. świeckich, przygotowywaliśmy się do tego dnia od ponad roku. Były to długie rozmowy, ogrom pomysłów i planów, które nie mogły się zrealizować ze względu na sytuację epidemiologiczną. Pierwsze spotkanie miało się odbyć w maju w Kokotku, następny termin ustaliliśmy na październik, ale i ono nie doszło do skutku. Jednak uważam, że nie przypadkowo odbyło się ona w święto Ofiarowania NMP – to Maryja jest pierwszą oblatką, która całe swoje życie poświęciła Chrystusowi – tłumaczy Małgorzata Mazur z Katowic.

Zebranie miało charakter zapoznawczy. Każdy z uczestników podzielił się tym jak przeżywa charyzmat oblacki w swoim świeckim życiu i jakie są jego relacje z oblatami. Mówiono też o potrzebie zacieśniania wzajemnych więzi oraz większej świadomości oblackiej tożsamości wśród świeckich.

Spotkanie rozpoczęło proces przygotowania do międzynarodowego kongresu, który odbędzie się w lipcu 2021 r. – też w formie on-line.

(mm)