WhatsApp’owe misje [felieton]

This is a custom heading element.

24 stycznia 2021

Siedziałem w pokoju i myślałem… coraz częściej to robię, planuję, szukam pomysłów – zajmowanie się mediami wymaga kreatywności. Jutro kolejna rocznica założenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, montaże, sprawdzanie, czy wszystkie nagrania już dotarły… Ciszę pokoju przeszywa sygnał komórki, który moi współbracia dobrze znają: „Wiadomość, Panie!” Dźwięk zaczyna wibrować cyklicznie w powietrzu, nie odpuszcza. Przypuszczam od kogo przychodzą te wiadomości. Ma ponad 70 lat, jest misjonarzem w Kamerunie – o. Alojzy Chrószcz OMI, choć w zasadzie wszyscy mówią o nim Alik. Odpalam WhatsAppa – nie pomyliłem się:

Pozdrawiam serdecznie z Figuil gdzie po Mszy świętej z uroczystą procesją lekcjonarza i poświęceniu Biblii pojechałem do buszu 9 km na Mszę świętą i uroczyste przyjęcie do katechumenatu 82 kandydatów od 7-miu do 67 lat… nadano im imię chrześcijańskie i medalik NMP jako znak przygotowania do chrztu świętego za 2.. 3 lata.

Przeczytałem i uśmiechnąłem się pod nosem. Przyznam się, że lubię te wiadomości. Ojciec Alik zawsze okrasza je zabawnymi emotikonami. Ale najważniejszy jest przekaz – zawsze pełen radości, nadziei i wiary. Nawet gdy w drodze do Yaounde – 1230 km – przebiły się dwie opony, po zakupieniu jednej łysej i z drugą, pocerowaną dratwą, gdy ujechał połowę drogi powrotnej – skwitował: „Bogu niech będą dzięki i św. Krzysztofowi 🙏🙏👼👼”

Cieszyć się z małych-wielkich rzeczy

Pozdrawiam serdecznie z Figuil, gdzie po południu zrobiłem sobie przechadzkę po naszym terenie przy sanktuarium Matki Bożej i spotykałem grupę Zuchów 😇👼później Starszych Ministrantów przy repetycji służby 🙏🤴🙏później Dziewczyny MARYI i na koniec młodszych ministrantów, którzy uczyli się liturgii EUCHARYSTII 😇🙏👼 Takiemu to dobrze co ma taką Misję 🙏🙏 Dzięki moim Poprzednikom 🙏🙏

Oblaci – zawsze blisko ludzi

Tego chciał Eugeniusz. Bycie blisko ludzi, to odwaga bycia dla kogoś zawsze, ilekroć mnie potrzebuje. Czasem zwykły wyjazd na targ może być okazją, by ofiarować swoją obecność. Utożsamić się z Chrystusem, jak piszą nasze Konstytucje i Reguły, to pozwolić stać się dobrą nowiną dla innych.

Pasażerowie w drodze na targ

Na misjach oblaci bardzo często doświadczają ludzkiej biedy – nie chodzi tutaj tylko o życiowe tragedie ludzi, ale także biedę materialną. Kościół nie jest tylko organizacją charytatywną – ma przede wszystkim głosić Chrystusa. Niemniej jednak trudno mówić o karmieniu Ewangelią, gdy człowiek fizycznie jest głodny.

Dzisiaj po Mszy Świętej w KAZANGA (13 km) i odwiedzinach Chorych spotkałem dekarza, aby w końcu zrobić dach na szkołę, a przy okazji przywiozłem kulawego, aby mu zmienić kule, a drugi znalazł okulary 👼🙏😇

W Kamerunie jednym z języków urzędowych jest francuski. Zwracając się do kapłana, szczególnie zakonnika, używa się formuły grzecznościowej „Mon Père” (dosł. mój ojcze). I o to chyba przede wszystkim chodzi. To, o czym pisał św. Paweł w 1 Kor 4,15:

Choćbyście mieli bowiem dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu ojców; ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie.

(pg)