Kodeń: Uroczystości 205. rocznicy założenia oblatów i 94 lat obecności w Kodniu
This is a custom heading element.
W liturgiczne święto Nawrócenia świętego Pawła Apostoła – 25 stycznia, przypadała 205. rocznica powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy od 94 lat posługują w parafii i sanktuarium w Kodniu nad Bugiem.
Kodeńska wspólnota zakonna podczas wspólnej modlitwy z parafianami, pielgrzymami i Przyjaciółmi Misji Oblackich, dziękowała Bogu za Zgromadzenie oraz za wszystkich Przyjaciół Misji Oblackich, Honorowych Oblatów i dobrodziejów sanktuarium oraz klasztoru kodeńskiego. Podczas celebrowanej w godzinach popołudniowych Eucharystii, dziękowano Panu Bogu za dar św. Eugeniusza i jego pierwszych towarzyszy, którzy zapoczątkowali oblacką rodzinę oraz modlono się o błogosławieństwo Boże i opiekę Maryi Niepokalanej – Patronki Zgromadzenia, a także upraszano dar licznych i świętych powołań oblackich.
Mszy świętej przewodniczył i wygłosił homilię superior, o. Krzysztof Borodziej OMI. Nawiązując do liturgicznego święta Nawrócenia św. Pawła, Apostoła wskazał, że każdy z nas jest wezwany i zaproszony przez Jezusa, aby głosić Ewangelię:
Idźcie i głoście światu Ewangelię – śpiewaliśmy w refrenie psalmu. Dziś w nawrócenie św. Pawła jesteśmy w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia, gdzie jako Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej chcemy wyrazić Bogu wdzięczność za powołanie, każdy z nas z osobna, ale też by jako wspólnota dziękować za dar postawy i inspiracji nawrócenia św. Pawła. On gorliwy wyznawca judaizmu. Wiedział, że rodzące się zamieszki z powodu powstawania gmin chrześcijańskich, są zagrożeniem pokoju i stabilizacji. On wielki obrońca judaizmu był nawet gotów zabijać, by obronić tradycję. Zmieniło się to radykalnie, gdy Bóg przemówił do niego. Posłuchał tego głosu. I to zmieniło całe jego życie. Dalej patrzymy na św. Eugeniusza. Też doświadczał trudności – rewolucja francuska, konsekwencje decyzji cesarza – świat bez Boga. Eugeniusz widzi świat i ludzi, którzy odwrócili się od Boga. Ale ma w sobie dar osobistego nawrócenia i chce ratować tych, którzy zostali zwiedzeni. Dzień 25 stycznia 1816 roku, to dzień kiedy zamieszkał wspólnie z innymi kapłanami, by zrealizować cel: modlić się wspólnie, by być jak Apostołowie – głosić Ewangelię, pokazywać właściwą drogę do Boga. Dziś prośmy za nas tu zgromadzonych, byśmy mieli w sobie pragnienie nawrócenia, świętości; pokazywać ludziom właściwe wybory – zachęcał przełożony kodeńskiej wspólnoty zakonnej.
(OMI Kodeń)
Komentarz do Ewangelii dnia
9 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
9 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
8 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
8 stycznia 2025
Kędzierzyn-Koźle: barwny Orszak Trzech Króli [+GALERIA]
7 stycznia 2025