Kodeń: Błogosławieństwo św. Błażeja

This is a custom heading element.

4 lutego 2021

Z racji wspomnienia św. Błażeja w kościołach błogosławi się świece. Kapłan we wstępie, który towarzyszy temu obrzędowi, wyraża prośbę skierowaną do Boga o zdrowie gardła i właściwe korzystanie z daru mowy:

Prośmy Boga, który jest źródłem życia, o zdrowie gardła i o właściwe korzystanie z daru mowy, abyśmy go umieli używać na chwałę Bożą i pożytek ludzi.

Natomiast w samej już modlitwie kapłan mówi m.in.:

Prosimy Cię, pobłogosław te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie. (zob. Agenda Liturgiczna, wyd. 2015, s. 595).

Święty Błażej był biskupem i męczennikiem żyjącym na przełomie III i IV wieku, w mieście leżącym dziś na terenie Turcji. Z zawodu był lekarzem, lecz z czasem porzucił to zajęcie, zamieniając je na służbę Bogu. Jest patronem osób chorych na gardło. Tradycja podaje, że Błażej uzdrowił dziecko bliskie uduszenia z powodu ości, która utknęła w gardle.

Z okazji liturgicznego wspomnienia świętego, w kodeńskiej bazylice udzielono wiernym błogosławieństwa skrzyżowanymi świecami, które nazywane jest błogosławieństwem św. Błażeja.

Po poświęceniu świec, wierni podchodzili do kapłana, który błogosławiąc ich, wypowiadał słowa:

Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

(pg/OMI Kodeń)