Obchód chorych w buszu – nie tylko namaszczenie, ale często chrzest osób w podeszłym wieku

This is a custom heading element.

11 lutego 2021

Z okazji Światowego Dnia Chorego, które z woli św. Jana Pawła II przypada w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, poprosiliśmy o. Alojzego Chrószcza OMI – misjonarza pracującego w Kamerunie – o odpowiedź na kilka pytań, dotyczących posługi chorym na misjach. Obchód chorych na misjach znacznie odbiega od praktyki duszpasterskiej, znanej m.in. w Polsce. Dla ojca Alika jest to często moment, kiedy chory przyjmuje chrzest święty, namaszczenie, a niekiedy kilka dni później kapłan towarzyszy w ceremonii pogrzebowej.

Pozdrawiam serdecznie w księżycowy wieczór. W tym tygodniu było kilka pogrzebów. Ale w trzech sytuacjach umierający otrzymał chrzest święty… i parę godzin później odchodził do Pana. Babci Magdalenie, rok 1930, wczoraj rano dałem sakrament chorych i dzisiaj wieczorem pochowałem. Ale też w dzielnicy Figuil po południu świętowaliśmy chrzest święty dwóch Krystyn, rok 1946 i 1967 – tłumaczy misjonarz.

Obchód misyjny ojciec Alojzy zakończy w środę popielcową. Misjonarz ma 75 lat.

Dziś rano zacząłem odwiedziny chorych z komunią świętą w buszu (11 osób), wyruszyłem po Mszy świętej dla innych szesnastu osób. Po południu Msza święta w intencji chorych i przyjęcie do katechumenatu: siedem kobiet i Paweł… – dzieli się ojciec Alojzy.

W Wielkanoc katechumeni przyjmą chrzest święty i I komunię świętą. W misji ojca Alika zadziwiająca jest liczba osób w podeszłym wieku, które decydują się na przyjęcie sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego.

Odnośnie chrztu świętego starszych osób, to często są to rodzice, których dzieci zostały ochrzczone, albo widzą dobroć Misji i radość chrześcijan – wyjaśnia misjonarz.

Poniżej taniec radości starszej kobiety po przyjęciu chrztu świętego:

P. Gomulak OMI: Jak wygląda obchód chorych na misjach?

A. Chrószcz OMI: Parę dni temu dostałem listę chorych (26 osób). Jedenaście z nich nie mogło przyjść na Mszę świętą z powodu zdrowia… To m.in.: niewidomy, który ma 3 km do przejścia, czy babcia po 80-tce, której ciężko chodzić. I tak wczoraj zrobiłem 10 km pieszo, tam, gdzie nie można dojechać autem. Dziś kolejna wioska i tak skończę w Popielec.

Czasem trafi się „moto-taksówka” – dzisiejszy obchód chorych

Jak wygląda opieka zdrowotna w Kamerunie?

Tutaj ludzie żyją w sposób naturalny, tzn. nie mają środków, aby iść do lekarza i leczą się różnymi ziołami… korą z drzew… korzeniami… liśćmi itp. Dzięki temu powoli widać jak ktoś odchodzi. Dlatego też, widząc to, proszą o chrzest święty… jeżeli przeżyją, to wpisuję ochrzczoną osobę do księgi chrztów i dostaje ona kartę chrztu świętego. Dalej jest przygotowanie do I komunii świętej itd.

Opieka medyczna jest coraz lepsza – na większości misji są też siostry i w 70 % prowadzą ośrodki zdrowia, a nawet szpitale… Przeszło 40 lat temu zawsze miałem przy sobie dwie walizki: jedną do celebracji Mszy świętej i drugą, która była apteczką: polopiryna, biseptol… na malarię, yomesan na robaki, erytromecyna na różne rany… różne maści na wrzody i dużo plastrów, bandaże itp. Teraz już rzadko potrzeba wozić takie rzeczy ze sobą.

Jak przygotowuje się do chrztu świętego osobę w podeszłym wieku?

Starsze osoby jak ja – bez zębów i włosów – mają taryfę ulgową… Normalnie katechumenat trwa 3 lata. Potem jest chrzest święty i I komunia święta. Babcie i dziadkowie przeżywają katechumenat do roku czasu. Muszą poznać modlitwy i prawdy wiary.

Jak czuje się misjonarz, który chrzci starszego człowieka?

Mam wielką radość i wspólnie świętujemy obiadem i piwem z prosa.

Odwiedziny chorych na misjach (11.02.2021):

(pg)