Oblaci na Ukrainie propagują szkaplerz św. Józefa

This is a custom heading element.

1 marca 2021

Misjonarze oblaci z Gniewania zachęcają do przyjmowania szkaplerza św. Józefa. 16 marca 2019, bp Leon Dubrawski – ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskej, ogłosił miejscowy kościół sanktuarium św. Józefa. To pierwsze takie miejsce kultu na Ukrainie. Dodatkowym powodem propagowania tej formy modlitwy stał się Specjalny Rok św. Józefa, ogłoszony przez papieża Franciszka.

Szczególnie teraz, w roku św. Józefa, jest ważne, aby obrać świętego Józefa za patrona i poprosić o jego wstawiennictwo – tłumaczą kustosze sanktuarium w Gniewaniu.

Szkaplerz św. Józefa pojawił się we Francji po ogłoszeniu Oblubieńca NMP patronem Kościoła przez papieża Piusa IX w 1870 roku. Istotną rolę św. Józefa dla Kościoła naszych czasów ukazuje orędzie z Fatimy, gdzie w październiku 1917 r., dzieci obok słońca zobaczyły św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, który  „pobłogosławił tłum wykonując trzykrotnie znak krzyża. Dzieciątko Jezus uczyniło to samo”.

Wierni, którzy przyjmują ten szkaplerz, powinni nie tylko czcić chwalebnego Opiekuna Kościoła, ale również naśladować jego pokorę, czystość i sprawiedliwość. Noszący szkaplerz żywią nadzieję uzyskania łaski szczęśliwej śmierci. Celem nabożeństwa jest uzyskanie prawdziwie chrześcijańskiego ducha.

(pg)