#sharePost (8 marca) – Prawda, która przynosi prawdziwą wolność

#sharePost

8 marca 2021

Kiedy Jezus przyszedł do Nazaretu, przemówił do ludu w synagodze: Zaprawdę, powiadam wam: żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. (…) Wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman. Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwawszy się z miejsc, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na urwisko góry, na której zbudowane było ich miasto, aby Go strącić”.

Oj, zbiera się Jezusowi: a to obnaża i ukazuje ich zakłamanie i obłudę, a to nazywa ich „plemieniem przewrotnym”, zarzuca im niewiarę i zatwardziałość, a teraz rani ich próżną dumę i poczucie wyższości wobec tych, co nie należą do narodu wybranego. Już niedługo za to wszystko Mu odpłacą, bo ta prawda w Jego ustach, rodzi gniew w ich sercu. Ale tak zawsze traktuje się proroków posłanych przez Boga.

(cathopic)

„Cóż to jest prawda?” (J 18,38).

Oto rzymski prokurator zadaje to pytanie oplutej, znieważonej i skatowanej Prawdzie, wobec której uszy, oczy i serca pozostają zamknięte. Historia ludzkości cała jest naznaczona poszukiwaniem odpowiedzi na to pytanie przez niezliczone grono teologów, filozofów, etyków, fizyków, matematyków, biologów i medyków. Odpowiedzi było tyle, ilu poszukujących. Słowo „prawda” stało się czymś na podobieństwo rozbitego dzbana: każdy fragment był tylko małą częścią całości, ale tylko małą częścią.

O prawdzie mówili i świadczyli nie tylko ludzie święci, wspaniali i wybitni, ale również tym słowem zasłaniali się i nadal zasłaniają nawet zbrodniarze: w imię „prawdy” o wyższości jednej rasy nad drugą, zagazowano miliony ludzi; w imię „prawdy” o wolności, równości i braterstwie zgilotynowano dziesiątki tysięcy; „prawda” o walce klas usprawiedliwiała wymordowanie tzw. wrogów ludu i burzenie świątyń. Są jednak i te subtelniejsze „prawdy” o nieograniczonej niczym wolności, która nie musi się liczyć ani z jakimś tam Bogiem, ani z drugim człowiekiem. Są prawdy naukowe, które także człowiek wykorzystał w złym celu. Taką prawdą było odkrycie wzoru przez Alberta Einsteina, który praktycznie sprawdzono w Hiroszimie i Nagasaki.

Francuski publicysta i pisarz Andre Frossard, zapytał kiedyś Jana Pawła II, które ze zdań Ewangelii uważa jakby za streszczenie nauki Jezusa. Bez chwili wahania, papież odpowiedział: „Prawda was wyzwoli„. Te słowa wypowiedział Pan Jezus do ludzi, którzy byli przekonani o posiadanej wolności: „Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami, i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,31-32). „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem” – mówi Jezus do swoich uczniów. Bez tej Prawdy człowiek nie zrozumie Boga, nie zrozumie Chrystusa, nie zrozumie drugiego człowieka, nie zrozumie samego siebie. Prawda, którą jest Jezus Chrystus, nigdy nie jest fragmentaryczna, nie niszczy, nie łamie, budzi nadzieję, nawet jeżeli jest trudna i wymagająca. Ona zawsze podźwignie człowieka, da prawdziwe wyzwolenie i szczęście.


Kazimierz Zdziebko OMI – misjonarz ludowy (rekolekcjonista) z klasztoru w Bodzanowie k. Głuchołaz.

(pg)