#sharePost (27 marca) – Za Jezusem albo przeciw

#sharePost

27 marca 2021

Pan Jezus czyni cuda, włącznie ze wskrzeszeniem Łazarza. Niesamowita jest jednak  reakcja ludzi. Jedni Go szukają, bo chcą widzieć więcej znaków, inni nastają na Niego. Warto zapytać do której grupy ludzi dzisiaj należę. Czy doświadczając mocy Jezusa chcę przy Nim trwać i nawracać się? Czy te cuda budzą we mnie lęk, bo muszę przemienić swoje życie? Papież Benedykt XVI zapytał kiedyś: „Czy my wszyscy nie lękamy się w pewien sposób, że jeśli pozwolimy Chrystusowi w pełni wejść w nasze wnętrze, jeśli całkowicie otworzymy się na Niego – to On może nam zabrać jakąś część naszego życia…”

Faryzeusze są ludźmi pozbawionymi wiary. A jak w życiu duchowym zabraknie wiary, to pozostaje ci tylko chłodna kalkulacja, pytanie czy mi się opłaca? To jest logika, którą przyjmują Faryzeusze: „Cóż zrobimy wobec tego, że ten człowiek czyni wiele znaków?”. Mogliby prosić o łaskę wiary, ale za bardzo są wpatrzenie w siebie i swoje „prawe życie”. Mogliby rozważać jego słowo, raz jeszcze przestudiować Jego nauczanie. Oni jednak wybierają to co jest prostsze. To co się stanie, nie tłumaczą swoją niewiarą, ale dobrem narodu – prawdziwie polityczna decyzja: „… lepiej jest dla was, aby jeden człowiek umarł za lud, niżby miał zginąć cały naród”.

Jest to bardzo dobra decyzja strategiczna, którą niewątpliwie podjąłby każdy dowódca czy generał. Przecież do walki z Filistynami, aby nie marnować wojska, wyszedł tylko jeden Dawid naprzeciw Goliata. Ale im nie zależało tyle na ocaleniu ludu, ile na usprawiedliwieniu samych siebie i usunięciu problemu – Jezusa. Święty Jan Ewangelista powie „ że Jezus ma umrzeć za naród, i nie tylko za naród, ale także po to, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno”.

Kiedy przychodzą wątpliwości, kryzysy, próby, nie przyjmuj postawy faryzeuszy – nie usuwaj Jezusa z życia. Jako Dziecko Boże patrz na cuda, które dokonał, rozważaj Jego Ewangelię, studiuj Jego nauczanie, dołącz do tych, którzy Go szukają, bo tylko w ten sposób na nowo Go odnajdziesz.


Rafał Kupczak OMI – misjonarz ludowy, rekolekcjonista, przełożony domu zakonnego w Kędzierzynie-Koźlu.

 

(pg)